Kotły na biomasę - poradnik

Ważne! Zanim kupisz…

Jako, że w Polsce istnieje duży problem z jakością powietrza podejmowane są działania mające na celu wyeliminowanie smogu, zarówno na szczeblu krajowym, jak i lokalnym. Wiele województw uchwaliło tzw. uchwały antysmogowe, które zawierają liczne przepisy mające na celu wyeliminowanie z rynku tzw. „kopciuchów”. Stawiane są zarówno wymagania co do urządzeń (najczęściej muszą one spełniać kryteria rozporządzeń ekoprojektowania w zakresie emisji i efektywności), jak i co do paliwa (np. zakaz używania węgla, czy obowiązek używania drewna o wilgotności poniżej 20%). Zanim zdecydujemy się na zakup urządzenia warto zapoznać się lokalnymi przepisami, które mogą wręcz zakazywać zakupu urządzeń niespełniających minimalnych wymagań.

Jak dobrać kocioł?

Zanim zdecydujemy się na zakup kotła na biomasę warto rozeznać jaka jest dostępność paliwa. Ze względu na to, ze kaloryczność biomasy jest niższa niż węgla, jej transport na większe odległości jest ekonomicznie nieuzasadniony.

Podczas wyboru kotła na biomasę, jednym z ważniejszych aspektów jest prawidłowe zwymiarowanie. Nawet wydawałoby się bardzo wydajny kocioł, który działa tylko przy częściowym obciążeniu (przewymiarowany), jest znacznie mniej wydajny niż mógłby być, a dodatkowo emituje większe ilości zanieczyszczeń podczas procesu spalania. Można tego uniknąć, wybierając odpowiednio duży zasobnik ciepłej wody w połączeniu z mniejszym kotłem, aby urządzenie nie musiało zbyt często pracować przy niskim obciążeniu. Dlatego też warto zwrócić uwagę na sprawność kotła, ale nie tylko na tę znamionową, ale również na sezonową. Jest to o tyle ważne, że zazwyczaj kocioł przez większość czasu pracuje przy obciążeniu częściowym. Im kocioł będzie bardziej elastyczny, tzn. będzie mieć mniejszą utratę sprawności przy zmniejszaniu obciążenia, tym wyższą sprawność sezonową będzie osiągał.

Możliwe jest również dalsze ograniczenie emisji poprzez zainstalowanie dodatkowych filtrów. Wymaga to jednak regularnej konserwacji i może znacznie zwiększyć koszty eksploatacji (początkowo lub regularnie).

Konserwacja

Mając w domu kocioł na biomasę jesteśmy zobowiązani do dokonania raz do roku przeglądu kominiarskiego. Jest to bardzo ważne, gdyż gwarantuje to bezpieczeństwo użytkowania.

Poza tym, kocioł na biomasę ma mniejszy komfort użytkowania niż inne rodzaje kotłów. Wymaga on nieco większego nakładu prac konserwacyjnych i regularnego czyszczenia. Zaleca się aby przynajmniej raz w tygodniu sprawdzać system podawania – czy nie ma blokad, czy nie nagromadziły się resztki paliwa, czy nie wydaje niepożądanych odgłosów. Kocioł wymaga też regularnego czyszczenia z nagromadzonego popiołu. Jeżeli mamy kocioł z automatycznym usuwaniem popiołu wystarczy opróżnić pojemnik na popiół. Jeżeli takiej funkcji nie ma, kocioł należy wyczyścić i usunąć popiół samodzielnie (nawet raz w tygodniu, w zależności od stosowanego paliwa). Dla bezpieczeństwa kocioł musi zostać wyłączony i ostudzony.

Jeżeli chcesz, aby Twój kocioł jak najmniej zaprzątał Twoją uwagę wybierz kocioł z następującymi funkcjami:

  • Samoczyszczący
  • Z kompresją popiołu
  • Z panelem sterowania
  • Z automatycznym czyszczeniem komina.

Serwisowanie kotła jest zalecane przez producentów raz do roku.

Finansowanie

Na wymianę kotła można w Polsce uzyskać finansowanie. Przykładowe możliwości:

07/2020, oprac. FEWE

Powiązane produkty