Rada Europejska przyjmuje nowe przepisy w sprawie etykietowania opon

  • Przez Anna Bogusz
  • Opublikowany 7 miesięcy temu

Już wkrótce konsumenci kupujący nowe opony do samochodów zyskają więcej informacji. 25 lutego, Rada przyjęła nowe przepisy o etykietowaniu opon (tekst rozporządzenia) pod kątem takich parametrów jak efektywność paliwowa, przyczepność na mokrej powierzchni i hałas. Dzięki nowemu rozporządzeniu etykiety mają bardziej rzucać się w oczy i oferować konsumentom więcej informacji, tak by mogli wybrać opony, które będą bezpieczniejsze, bardziej paliwooszczędne i cichsze. Rozporządzenie musi jeszcze zostać formalnie przyjęte przez Parlament Europejski.

Nowe etykiety to wymierna korzyść dla konsumentów w całej Europie: zapewnią więcej informacji o paliwooszczędności, bezpieczeństwie i hałasie zewnętrznym. Nowe przepisy wpłyną również na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych – powiedział Tomislav Ćorić, chorwacki minister środowiska i energii, a zarazem przewodniczący Rady.

Rozporządzenie wprowadza szereg istotnych zmian do poprzednich przepisów. Etykiety staną się bardziej widoczne i bardziej przejrzyste dla konsumentów dzięki nowym wymogom dotyczącym sposobu ich umieszczania i usunięciu niewykorzystywanych klas właściwości użytkowych. Dodane zostaną ikony symbolizujące przyczepność na nawierzchni ośnieżonej i oblodzonej, a wzór etykiety zostanie zaktualizowany. Rozporządzeniem będą też objęte opony bieżnikowane. Wymogi dla opon bieżnikowanych będą miały zastosowanie, gdy dostępna będzie odpowiednia metoda pomiaru ich właściwości użytkowych. Rozporządzenie mówi też o nowych parametrach: przebiegu i ścieraniu opon, które zostaną wprowadzone, gdy tylko dostępne staną się odpowiednie metody ich pomiaru. Ma to pomóc zredukować ilości mikroplastiku trafiającego do środowiska na skutek ścierania opon.W przyszłości etykietę taką będą musiały nosić także opony do ciężarówek i autobusów.

Decyzja ta oznacza, że Rada przyjęła swoje stanowisko w pierwszym czytaniu. Rozporządzenie musi teraz zostać przyjęte przez Parlament Europejski w drugim czytaniu, następnie zaś zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

źródło informacji i tekstu: Rada Unii Europejskiej, informacja prasowa z dn. 25.02.2020

Powiązane produkty