Metodologia
Portal internetowy www.topten.info.pl prezentuje najbardziej efektywne energetycznie kotły grzewcze małej mocy dostępne na polskim rynku i przeznaczone do domów jednorodzinnych.
Prezentowane kotły grzewcze stanowią urządzenia o mocy o znamionowej mocy cieplnej do 500 kW będące źródłem ciepła centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku. Kotły zostały wyselekcjonowane w ramach konkursu „TOPTEN Kotły grzewcze na paliwa stałe 2019”.
Lista TOPTEN w kategorii „Kotły grzewcze na paliwa stałe o mocy cieplnej do 500 kW” zawiera następujące podkategorie:
- kotły zasilane automatycznie stałym paliwem kopalnym, węglem,
- kotły zasilane automatycznie stałym biopaliwem, pochodzenia drzewnego,
- kotły zasilane ręcznie stałym biopaliwem, pochodzenia drzewnego.
Za podstawę tworzenia rankingu Topten kotłów opalanych paliwami stałymi, przyjęto aktualnie obowiązującą normę PN EN 303-5:2012 oraz Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE, w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe. Będzie ono obowiązywać od 2020 roku dla wszystkich kotłów na paliwa stałe o nominalnej mocy cieplnej do 500kW wprowadzanych na rynek. Prezentowane kotły Topten już spełniają te kryteria.
Na portalu www.kotlyna5.pl została także opublikowana lista kotłów opalanych paliwami stałymi - węglem i stałymi biopaliwami pochodzenia drzewnego spełniających wymagania klasy 5 zgodnie z normą PN EN 303-5:2012. Lista tych kotłów będzie uzupełniana systematycznie.
Źródło informacji
- Informacje o produktach z katalogów producentów urządzeń.
- Informacja o produktach przesłane przez producentów w ramach konkursu - karta zgłoszenia.
Kryteria wyboru
Wybór produktów TOPTEN oparty jest o analizę efektywności energetycznej i ekologicznej i jest niezależny od producentów, dystrybutorów handlowych. Ocena wybieranych urządzeń opiera się na standardowych deklaracjach, obiektywnych testach i analizach opracowanych przez niezależne instytucje, zgodnie z "Zasadami Wyznaczania Kryterialnego Parametru Oceny Energetyczno-Ekologicznej Kotłów Małej Mocy na Paliwa Stałe". Kryterium wyboru obejmuje dwa parametry jakościowe kotłów: sprawność energetyczną oraz emisję substancji szkodliwych dla środowiska i zdrowia człowieka, w tym CO, OGC, NOx, pył całkowity.
Słowniczek
Moc nominalna, kW - wartość podawana przez producentów kotłów. Jest to wartość przy której urządzenie pracuje prawidłowo, z pełną sprawnością (kotły konwencjonalne) i zgodnie z zaleceniami producenta. Wartość ta zazwyczaj podawana jest na tabliczce znamionowej na obudowie urządzenia.
Sprawność kotła, % - jest to sprawność energetyczna ogrzewania pomieszczeń.
Rodzaj paliwa - rodzaj paliwa spalanego w kotle. Najczęściej stosowane rodzaje paliw w kotłach grzewczych: gaz ziemny, gaz LPG, węgiel, olej opałowy.
Emisja zanieczyszczeń - odniesiona do spalin suchych, 0°C, 1013 mbar, o zawartości 10%O2.
Dodatkowe informacje
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie wskazania poprzez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie zużycia energii oraz innych zasobów przez produkty związane z energią
- Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 811/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej dla ogrzewaczy pomieszczeń, ogrzewaczy wielofunkcyjnych, zestawów zawierających ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne oraz zestawów zawierających ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne
- Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 812/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej dla podgrzewaczy wody, zasobników ciepłej wody użytkowej i zestawów zawierających podgrzewacz wody i urządzenie słoneczne.
Informacja dla producentów i dystrybutorów
Producenci i dystrybutorzy uprzejmie są proszeni o przesłanie informacji w sprawie nowych produktów, które spełniają wymagania selekcji Topten, a nie znajdują się na stronie www.topten.info.pl
10/2019, opracowanie: FEWE, PIE
Powiązane produkty
-
Galmet Sp. z o.o. Sp. K. Genesis Plus KPP 62
- Moc znamionowa (kW): 60
- Sezonowa sprawność kotła (%): 88
-
Stowarzyszenie Klaster Kotlarski Klaster 5 - 200
- Moc znamionowa (kW): 193.1
- Sezonowa sprawność kotła (%): 86
-
Zakłady Górniczo-Metalowe „Zębiec” Koral 10 kW
- Moc znamionowa (kW): 10
- Sezonowa sprawność kotła (%): 86
-
Przedsiębiorstwo Produkcyjne Heiztechnik Q Max Eko GL 480 kW
- Moc znamionowa (kW): 493.5
- Sezonowa sprawność kotła (%): 84
-
Przedsiębiorstwo Produkcyjne Heiztechnik Q Eko GL 60 kW
- Moc znamionowa (kW): 59.4
- Sezonowa sprawność kotła (%): 84