Nowe etykiety energetyczne

Nowe etykiety energetyczne od 1 marca 2021

Komisja Europejska przyjęła zmiany w kilku rozporządzeniach dotyczących efektywności energetycznej urządzeń domowego użytku. Obejmują one przede wszystkim zmieniony wygląd dobrze znanej etykiety energetycznej, ale także zaostrzenie wymagań dotyczących efektywności energetycznej. Nowe etykiety energetyczne wejdą w życie i będą dostępne w sklepach od 1 marca 2021 r. Zmiany będą wprowadzane stopniowo i w pierwszym etapie dotyczą następujących grup urządzeń:

  • Telewizory i monitory
  • Zmywarki
  • Lodówki i zamrażarki (w tym lodówki do przechowywania wina, minibary)
  • Pralki i pralko-suszarki (z wyłączeniem suszarek bębnowych)
  • Lodówki komercyjne z funkcją sprzedaży bezpośredniej
  • Produkty oświetleniowe (od 1 września 2021 r.)

Najważniejsze zmiany to:

  • Przywrócenie pierwotnej skali A-G i eliminacja mylących klas energetycznych A+, A++ i A+++. Najbardziej energooszczędne urządzenia na rynku otrzymają klasę A.

Przykładowa etykieta energetyczna

  • Urządzenie będące obecnie w klasie A+++, wiosną 2021 może mieć klasę energetyczną B, C lub niższą. Jest to jednak nadal to samo, energooszczędne urządzenie. Ma to stanowić zachętę dla producentów do opracowywania nowych, bardziej efektywnych energetycznie urządzeń w przyszłości.
  • Zmiana skali idzie w parze z ostrzejszymi wymogami dotyczącymi efektywności. Na przykład w przypadku produktów oświetleniowych można spodziewać się wzrostu efektywności do 70%.


Kategoria urządzeń

Minimalne wymagania w UE od marca i września 2021

Lodówki i zamrażarki

Minimum klasa F

Pralki, Pralko-suszarki

Wszystkie klasy dozwolone

Zmywarki

Wszystkie klasy dozwolone

Telewizory i monitory

Wszystkie klasy dozwolone

Oświetlenie (lampy i oprawy ze zintegrowanymi lampami)

Standby nie więcej niż 0.5 W

Zamrażarki do lodów

Wszystkie klasy dozwolone

Wszystkie inne komercyjne urządzenia chłodnicze z funkcją sprzedaży bezpośredniej

Minimum klasa F


Etykieta energetyczna została po raz pierwszy wprowadzona w 1994 roku i jest uważana za jeden z największych sukcesów Europy. Według szacunków Komisji łączne oszczędności energii wynikające z nowych etykiet mogą osiągnąć 38 TWh rocznie do 2030 r., co odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej na Węgrzech.

Badania Eurobarometru 492 wykazały, że 93 proc. konsumentów kojarzy czym jest etykieta energetyczna, natomiast aż 79 proc. bierze ją pod uwagę kupując urządzenia elektryczne do domu.

Ponadto przyjęto też przepisy dotyczące ekoprojektowania dla wszystkich tych kategorii produktów. Regulacje te również wejdą w życie w marcu 2021 roku. Zawierają one wymagania dotyczące efektywnego wykorzystania zasobów i gwarantują tzw. prawo do naprawy poprzez dostępność części zamiennych czy instrukcji naprawy. To wszystko sprawia, że sprzęt będzie mógł być dłużej użytkowany, a naprawa będzie możliwa w większości przypadków. Pozwoli to na ograniczenie nie tylko ilości elektrośmieci, przyczyniając się do osiągnięcia celów gospodarki o obiegu zamkniętym, ale także wpłynie na oszczędności energii potrzebnej na wyprodukowanie danego urządzenia.

Przepisy prawne

Więcej informacji