Dofinansowania, ulgi, dotacje – wsparcie w uzyskaniu finansowania na wymianę urządzeń grzewczych / chłodzących oraz inwestycji poprawiających efektywność energetyczną

Zakup nowego źródła ciepła w postaci kotła lub pompy ciepła, termomodernizacja czy wymiana okien. To wszystko skuteczne działania poprawiające efektywność energetyczną naszych domów i wpływające na niższe rachunki za energię. Tego typu inwestycja jest jednak też dużym obciążeniem dla naszych domowych budżetów.

Programy dofinansowania stwarzają szansę na wymianę starych i nieefektywnych energetycznie urządzeń. Nowe urządzenia są sprawniejsze, mniej trują, a także – bardzo często – mniej kosztuje ich eksploatacja.

Gdzie szukać możliwości sfinansowanie energooszczędnej przedsięwzięć w naszym domu?

Możliwości jest kilka. Oto krótki przegląd możliwości finansowania inwestycji dla osób indywidualnych.

Ogólnopolskie programy

Jednym z głównych programów finansowania inwestycji proekologicznych, takich jak termomodernizacja i wymiana przestarzałego źródła ciepła np. na pompę ciepła, jest rządowy program „Czyste Powietrze”(więcej)


Program dofinansowania mkroinstalacji fotowoltaicznych (2-10 kW). Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Polski.
Od 15.04.2022 r. do 22.12.2022 r. (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania alokacji środków trwa kolejny nabór wniosków. (więcej)
Moje Ciepło
Dofinansowanie będzie dotyczyć powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, wykorzystywanych albo do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej.
Planowany start programu przełom I i II kwartału 2022 roku
Ulga Termomodernizacyjna Koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem można odliczyć od podatku w postaci ulgi termomodernizacyjnej. Korzystając z ulgi należy pamiętać, że kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem. (więcej)

Samorządowe programy dotacyjne

Warto pamiętać, że lokalne samorządy również podejmują działania w kierunku wsparcia swoich mieszkańców w podejmowaniu proekologicznych inicjatyw. Dlatego też warto zapytać w swoim urzędzie miasta lub gminy czy posiadają lokalny program dofinansowania do wymiany źródła ciepła (kotła lub piecu). Często istnieje możliwość, że dotacje lokalną można połączyć np. z programem Czyste Powietrze. Warunki skorzystania z programu ustalają indywidualnie lokalne władze. Kwoty dofinansowań są tutaj bardzo różne od 3.000 zł do nawet 40.000 złotych.

Dodatkowo podczas planowania inwestycji warto odwiedzić regionalną stronę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które w ramach swoich działań w regionach czasem posiadają ofertę wsparcia realizacji przedsięwzięć dla osób prywatnych.

Zastanawiasz się jaki kocioł wybrać?

Przy podejmowaniu decyzji o realizacji inwestycji i skorzystania z dotacji często pozostaje pytanie jaki kocioł lub piec wybrać? Czy źródło ciepła które wybrałem jest najbardziej efektywne energetycznie? Na co muszę zwrócić uwagę szukając kotła lub piecu dla mojego domu?

W znalezieniu odpowiedzi na te pytania pomoże projekt HACKS (Heating And Cooling Know-how and Solutions – Ogrzewanie i chłodzenie – wiedza i rozwiązania)

Na stronie projektu prezentowane są urządzenia przeznaczone do ogrzewania bądź chłodzenia lub mające wpływ na zużycie ciepła/chłodu. Zostały one wybrane spośród tysięcy urządzeń dostępnych na rynku, a głównym kryterium była ich energooszczędność oraz ekologia. Dodatkowo każda z kategorii ma własny poradnik w którym zamieszczone zostały porady nt. zakupu, użytkowania czy konserwacji danego urządzenia.

Sprawdź:

Lista produktów

Strona projektu

Artykuł ma charakter poglądowy. Powstał 23.02.2022 r. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku należy szczegółowo zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronach poszczególnych programów.