O nas

Topten: Wybierz oszczędzanie energii

Urządzając nowe mieszkanie, ludzie stają najczęściej przed koniecznością zakupu licznych urządzeń. Trudno wyobrazić sobie dom bez pralki, lodówki czy odkurzacza. A przecież to jedynie absolutna podstawa sprzętów elektrycznych używanych w domu. Nowocześnie urządzone mieszkania są wyposażone dodatkowo w telewizor, zmywarkę, suszarkę czy zamrażarkę. Wszystkie te urządzenia spełniają swoje funkcje - piorą, chłodzą, oświetlają, podgrzewają - jednocześnie mogą zużywać przy tym minimalne ilości energii. Jest to kwestia ważna, ponieważ miliony gospodarstw domowych w Polsce, wyposażone są w liczne sprzęty, zużywające energię za 800 miliardów złotych rocznie.

Urządzenia energooszczędne to niższe ceny

Liczba dostępnych na rynku modeli urządzeń, pochodzących od różnych producentów, jest zawrotna. Różnią się one od siebie nie tylko ilością oferowanych opcji, ale również zużyciem energii. Dlatego wybór urządzeń energooszczędnych może sprawić duże trudności. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, stworzyliśmy nasz portal, na którym prezentujemy porównanie różnych sprzętów pod kątem zużycia przez nie energii. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu konsumenci będę mogli wybrać najbardziej efektywne urządzenia, co pozwoli cieszyć im się niższymi rachunkami za prąd.

Topten pomaga chronić środowisko

Stawiamy na odpowiedzialność społeczną w biznesie, dlatego organizujemy konkursy dla producentów kotłów oraz innych urządzeń, w celu promowania najlepszych energooszczędnych rozwiązań, najmniej obciążających środowisko. Zdajemy sobie również sprawę, że zużycie energii dotyczy nie tylko gospodarstw domowych, ale w również instytucji publicznych. Dlatego nasz portal pragnie dostarczać organom administracyjnym informacji o urządzeniach spełniających kryteria zielonych zamówień publicznych.

Inicjatywę Topten tworzy 17 organizacji z 16 krajów europejskich:

 1. French Agency for Environment and Energy (ADEME), Francja - koordynator projektu
 2. Austrian Energy Agency (AEA), Austria
 3. Union for Better Environment Flanders (BBL), Belgia
 4. Bush Energie GmbH (Bush Energie), Szwajcaria
 5. SEVEn, The Energy Efficiency Center (SEVEn), Czechy
 6. Oeko-Institut – Institute for Applied Ecology (OEKO), Niemcy
 7. WWF Spain, Hiszpania
 8. Guide Topten, Francja
 9. Eliante Social Cooperative Society (Eliante), Włochy
 10. Lithuanian National Consumer Federation (LNCF), Litwa
 11. Ecological Center Luxembourg (Oekozenter), Luksemburg
 12. Norwegian Society for Nature Conservation (NSNC), Norwegia
 13. Polish Foundation for Energy Efficiency (FEWE), Polska
 14. Quercus - National Association for Nature Conservation, Portugalia
 15. National Institute for Energy Research and Engineering (ICEMENERG), Rumunia
 16. Swedish Society for Nature Conservation (SSNC), Szwecja
 17. Keep Britain Tidy (KBT), Wielka Brytania.

Topten.info.pl prowadzony jest przez Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE). Projekt jest częścią europejskiego projektu „Euro-Topten Act”, finansowanego ze środków programu Unii Europejskiej Horizon 2020 w ramach umowy dotacji nr 649647.

Kontakt

Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii
ul. Rymera 3/4; 40-048 Katowice
tel./fax +48 32 203 51 20; +48 603 554 814; e-mail: office@fewe.pl

Kierownik projektu Topten: Anna Bogusz; tel./fax +48 32 203 51 20; e-mail: a.bogusz@fewe.pl


Autorzy ponoszą pełną odpowiedzialność za treść niniejszej witryny. Treść ta niekoniecznie odzwierciedla stanowisko Unii Europejskiej. EASME oraz Komisja Europejska nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w tych treściach.