Pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej - poradnik

To się naprawdę opłaca!

Pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody jest technologią opłacalną w całym cyklu życia urządzenia. Pierwszym skutecznym krokiem jest wykorzystanie etykiety energetycznej do oceny efektywności energetycznej podgrzewaczy wody. Dzięki temu można skutecznie porównać technologie ze sobą i cieszyć się oszczędnościami przez cały okres użytkowania produktu.

Osoby, które zdecydowały się na wytwarzanie ciepłej wody za pomocą energii elektrycznej, mogą znacznie zaoszczędzić wybierając podgrzewacz wody z pompą ciepła zamiast zwykłych elektrycznych podgrzewaczy wody, mimo że cena jego zakupu jest wyższa. Spójrzmy na poniższe porównanie kosztów cyklu życia LCC między elektrycznym podgrzewaczem wody a podgrzewaczem wody z pompą ciepła:

Jak dobrze wybrać?

Wiemy już, że zakup podgrzewacza wody z pompą ciepła się opłaca. Teraz ważnym jest, aby dobrze wybrać urządzenie. Przy wyborze ważne jest, aby nie przewymiarować podgrzewacza wody. Doprowadzi to bowiem do wysokich strat ciepła i niskiej wydajności. Podgrzewacze wody o pojemności od 200 do 300 litrów są zwykle wystarczające w domach jednorodzinnych i odpowiada to średniemu zapotrzebowaniu na ciepłą wodę dla 4–6 osób.

Aby dobrze wybrać można posiłkować się poniższą tabelką:

Wielkość zasobnika

Przeznaczenie lub ilość domowników

3XS

Mycie rąk

XXS

Jeden zlew (na przykład zlew kuchenny)

XS

Pojedynczy punkt (na przykład jeden prysznic)

S

Jednoosobowe gospodarstwo domowe

M

Gospodarstwo domowe 2-3 osobowe (tylko z prysznicem)

L

Gospodarstwo domowe 4-5 osobowe (prysznic, sporadyczne kąpiele)

XL

Gospodarstwo domowe 4-5 osobowe (prysznic, codzienne kąpiele)

XXL

Gospodarstwo domowe > 5-osobowe, dom 2-rodzinny


Ważne jest też miejsce instalacji urządzenia. Jeśli podgrzewacz wody znajduje się w piwnicy, jego wydajność wzrośnie, pod warunkiem, że temperatura otaczającego powietrza nie zostanie niepotrzebnie obniżona, np. poprzez otwarte okno. Jest to szczególnie istotne w przypadku podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej z pompą ciepła, ponieważ różnica temperatur między otaczającym powietrzem a wodą powinna być możliwie jak najmniejsza. Ważne jest również, aby powietrze było suche, aby para kondensacyjna nie osadzała się na wymiennikach ciepła.

07/2020, oprac. FEWE

Powiązane produkty