Do niedawna, dla większości producentów suszarek do ubrań, efektywność energetyczna nie była priorytetem. W ostatnich latach staje się to jednak coraz bardziej istotne i rynek suszarek zaczął zmierzać ku energooszczędności. To jednak nie wszystko - aby oszczędzać energię i pieniądze, trzeba w to włożyć trochę wysiłku. Nasze przyzwyczajenia też nie pozostają bowiem bez znaczenia. W kilku prostych krokach można samemu wpłynąć na obniżenie rachunków.
Zasadniczo, eksploatacja suszarki lub pralko-suszarki jest obarczona dużym zapotrzebowaniem na energię. Kupując nową suszarkę należy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd czy markę, ale przede wszystkim na klasę energetyczną. Każde urządzenie posiada etykietę energetyczną określającą jego klasę - najlepsze pod względem zużycia energii są urządzenia o klasie A+++.
Jak wybrać oszczędną suszarkę?
- należy dostosować pojemność suszarki do własnych potrzeb,
- warto poszukać urządzenia wyposażonego w czujniki wilgotności, które zatrzymują pracę urządzenia natychmiast po wysuszeniu zawartości,
- można wybrać urządzenie z pompą ciepła, które pobiera mniej więcej o połowę mniej energii elektrycznej.
Jaki rodzaj suszarki?
Przy wyborze suszarki należy również wziąć pod uwagę jej rodzaj. Najwięcej na rynku znajdziemy suszarek kondensacyjnych, niewiele jest ewakuacyjnych oraz tych z wbudowanymi pompami ciepła. Suszarka kondensacyjna podgrzewa powietrze w obracającym się bębnie do temperatury ok. 80°C, dzięki czemu zawarta w praniu woda szybko odparowuje i po skropleniu jest wyprowadzana do kanalizacji.
W suszarkach ewakuacyjnych następuje intensywne przedmuchiwanie prania powietrzem. Zawilgocone powietrze jest usuwane na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie generuje dodatkowe koszty początkowe na przewód doprowadzający powietrze do suszarki oraz odprowadzający wilgotne powietrze poza budynek.
Suszarki kondensacyjne z wbudowanymi pompami ciepła charakteryzują się niższą temperaturą suszenia (ok. 55°). Dzięki pracy sprężarki zastępującej pracę grzałki elektrycznej oraz przemianach termodynamicznych zużycie energii może zmniejszyć się nawet o 50%.
Jak żyć oszczędnie ze suszarką?
- Przy dobrej pogodzie można z powodzeniem suszyć ubrania na zewnątrz, zamiast używać suszarki. Twoje ubrania będą pachnieć świeżością, a przy okazji można zaoszczędzić energię i pieniądze.
- Susz podobne typy ubrań razem. Przykładowo - lekkie, syntetyczne tkaniny będą suche o wiele szybciej niż ręczniki lub ubrania z włókien naturalnych.
- Czyść filtr. Zatkany filtr ogranicza przepływ i zwiększa czas suszenia oraz zużycie energii.
- Dobrze poukładaj pranie w suszarce. Im lepiej ona wiruje, tym krótszy będzie proces suszenia.
- Wykorzystuj pełną pojemność suszarki. Niepełny załadunek zwiększa zapotrzebowanie na energię w przeliczeniu na każdy kilogram prania.
- Nadmiernie wysuszone pranie to nie tylko ciężar dla Twojego portfela, niszczony jest także materiał. Suszarka mająca czujnik wilgotności resztkowej wyłącza się automatycznie, gdy zostanie osiągnięta pożądana suchość.
Co zrobić ze zużytym sprzętem?
Przede wszystkim należy pamiętać, że elektrośmieci nie można wyrzucać do śmietnika.
Elektrośmieci można bezpłatnie oddać w specjalnie utworzonych punktach zbierania.
Odpowiednio kolekcjonowane śmieci trafiają do punktów recyklingowych,
gdzie w specjalnych warunkach są utylizowane, a część odzyskanego
materiału trafia do powtórnego przetworzenia i wykorzystania. Ponadto
recykling pozwala bezpiecznie zneutralizować szkodliwe substancje.
Warto wiedzieć, że
informacje obejmujące adresy punktów zbierania zużytego sprzętu, które
działają na terenie danej gminy znajduje się na stronie internetowej tej
gminy lub są podawane do wiadomości w inny zwyczajowo przyjęty sposób
np. w gablotach informacyjnych.
Elektrośmieci bezpłatnie można pozbyć się również w sklepie,
ale tylko w przy zakupie nowego sprzętu tego samego typu w ilościach 1
za 1, np. można oddać stary telewizor przy zakupie nowego, starą lodówkę
za nową, itp.
oprac. FEWE, 07/2020