O nas

Topten: Wybierz oszczędzanie energii

Urządzając nowe mieszkanie, ludzie stają najczęściej przed koniecznością zakupu licznych urządzeń. Poczynając od ogrzewania i klimatyzacji (tzw. urządzenia HAC), a kończąc na sprzęcie gospodarstwa domowego, jak pralka, lodówka czy odkurzacz. Wszystkie te urządzenia spełniają swoje funkcje - grzeją, chłodzą, piorą, oświetlają - zapewniając nam z jednej strony komfort życia, a z drugiej zużywając energię, co ma wpływ na budżet domowy.

Urządzenia energooszczędne to niższe ceny

Liczba dostępnych na rynku modeli urządzeń, pochodzących od różnych producentów, jest zawrotna. Różnią się one od siebie nie tylko ilością oferowanych opcji, ale również zużyciem energii. Dlatego wybór urządzeń energooszczędnych może sprawić duże trudności. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, stworzyliśmy portal, na którym prezentujemy porównanie różnych sprzętów pod kątem zużycia przez nie energii. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu będziecie mogli wybrać najbardziej efektywne urządzenia, co pozwoli cieszyć się niższymi rachunkami za prąd.

Od 2020 roku portal został wzbogacony o grupę urządzeń HAC - grzewczych (np. kotły do ogrzewania pomieszczeń i wody, lokalne ogrzewacze pomieszczeń) oraz chłodzących (np. klimatyzatory, wentylatory). W Unii Europejskiej prawie połowa wszystkich budynków korzysta z kotłów indywidualnych, które zostały zainstalowane przed 1992 r. Ich efektywność energetyczna jest szacowana na poziomie 60% lub niższym. W związku z tym, marnowana jest niepotrzebnie energia, a w budżecie domowym na ogrzewanie trzeba przeznaczyć spore kwoty. Potencjał wymiany tych urządzeń, na nowe, energooszczędne, jest więc ogromny. A do tego będzie odczuwalny pozytywny wpływ na jakość powietrza.

Topten pomaga chronić środowisko

Stawiamy na odpowiedzialność społeczną w biznesie, dlatego organizujemy konkursy dla producentów kotłów oraz stolarki okiennej i drzwiowej, w celu promowania najlepszych energooszczędnych rozwiązań, najmniej obciążających środowisko. Zdajemy sobie również sprawę, że zużycie energii dotyczy nie tylko gospodarstw domowych, ale w również instytucji publicznych. Dlatego nasz portal pragnie dostarczać organom administracyjnym informacji o urządzeniach spełniających kryteria zrównoważonych zamówień publicznych.

Topten w Europie i na świecie

Koordynatorem projektu jest ADEME - French Environment and Energy Management Agency (Francja). W Europie funkcjonuje 15 portali Topten w następujących krajach: Austria, Belgia, Szwajcaria, Czechy, Niemcy, Hiszpania, Francja, Włochy, Litwa, Luksemburg, Norwegia, Polska, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania. W Polsce za przebieg działań projektowych odpowiada Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE).

Projekt był częścią europejskiego projektu „Euro-Topten Act”, finansowanego ze środków programu Unii Europejskiej Horizon 2020 w ramach umowy dotacji nr 649647. Od 2020 roku portal został rozbudowany o sekcję urządzeń grzewczych i chłodzących (HAC), co jest finansowane ze środków programu badań i innowacji Horizon 2020 na podstawie umowy dotacji nr 845231 (projekt HACKS).

Inicjatywa Topten rozwija się także poza kontynentem europejskim. W 2011 r. powstały dwie nowe strony z najlepszą pod względem energetycznym dziesiątką produktów na rynku - w Chinach oraz w Stanach Zjednoczonych (obecnie nie działa). Do inicjatywy dołączyły również kraje Ameryki Południowej – Argentyna, Brazylia, Chile oraz Peru.

Topten Polska działa od 2006 roku

HACKS (2019-2022)
Heating And Cooling Know-how and Solutions
Ogrzewanie i chłodzenie – wiedza i rozwiązania
Finansowanie: Horizon2020
Euro Topten ACT (2015-2018)
Wsparcie dla konsumentów przy wyborze najbardziej energooszczędnego sprzętu dostępnego na polskim rynku.
Finansowanie: Horizon2020

Ulotka projektowa
Raport podsumowujący (zobacz pdf)
Euro Topten MAX (2012-2014)
Trzecia edycja projektu wspomagającego konsumentów w wyborze energooszczędnego sprzętu.
Finansowanie: Intelligent Energy-Europe

Raport podsumowujący (zobacz pdf)
Euro Topten PLUS (2009-2011)
Druga edycja projektu wspomagającego konsumentów w wyborze energooszczędnego sprzętu.
Finansowanie: Intelligent Energy-Europe

Raport podsumowujący (zobacz pdf)
Euro Topten (2006-2008)
Pierwsza edycja projektu wspomagającego konsumentów w wyborze energooszczędnego sprzętu.
Finansowanie: Intelligent Energy-Europe

Raport podsumowujący (zobacz pdf)

Kontakt

Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii
ul. Rymera 3/4
40-048 Katowice
tel./fax +48 32 203 51 14; +48 603 554 814
e-mail: office@fewe.pl

Kierownik projektu: Sabina Kozińska; tel. +48 786 940 969; e-mail: s.kozinska@fewe.pl