Najczęściej zadawane pytania

OGRZEWANIE

Jak dobrać kocioł?

Jako, że w Polsce istnieje duży problem z jakością powietrza podejmowane są działania mające na celu wyeliminowanie smogu, zarówno na szczeblu krajowym, jak i lokalnym. Wiele województw uchwaliło tzw. uchwały antysmogowe, które zawierają liczne przepisy mające na celu wyeliminowanie z rynku tzw. „kopciuchów”. Stawiane są zarówno wymagania co do urządzeń (najczęściej muszą one spełniać kryteria rozporządzeń ekoprojektowania w zakresie emisji i efektywności), jak i co do paliwa (np. zakaz używania węgla, czy obowiązek używania drewna o wilgotności poniżej 20%). Zanim zdecydujemy się na zakup urządzenia warto zapoznać się lokalnymi przepisami, które mogą wręcz zakazywać zakupu urządzeń niespełniających minimalnych wymagań.

Zanim zdecydujemy się na zakup kotła na biomasę warto rozeznać jaka jest dostępność paliwa. Ze względu na to, ze kaloryczność biomasy jest niższa niż węgla, jej transport na większe odległości jest ekonomicznie nieuzasadniony.

Podczas wyboru kotła na biomasę, jednym z ważniejszych aspektów jest prawidłowe zwymiarowanie. Nawet wydawałoby się bardzo wydajny kocioł, który działa tylko przy częściowym obciążeniu (przewymiarowany), jest znacznie mniej wydajny niż mógłby być, a dodatkowo emituje większe ilości zanieczyszczeń podczas procesu spalania. Można tego uniknąć, wybierając odpowiednio duży zasobnik ciepłej wody w połączeniu z mniejszym kotłem, aby urządzenie nie musiało zbyt często pracować przy niskim obciążeniu. Dlatego też warto zwrócić uwagę na sprawność kotła, ale nie tylko na tę znamionową, ale również na sezonową. Jest to o tyle ważne, że zazwyczaj kocioł przez większość czasu pracuje przy obciążeniu częściowym. Im kocioł będzie bardziej elastyczny, tzn. będzie mieć mniejszą utratę sprawności przy zmniejszaniu obciążenia, tym wyższą sprawność sezonową będzie osiągał.

Możliwe jest również dalsze ograniczenie emisji poprzez zainstalowanie dodatkowych filtrów. Wymaga to jednak regularnej konserwacji i może znacznie zwiększyć koszty eksploatacji (początkowo lub regularnie).

W jaki sposób dbać o kocioł na biomasę aby dobrze działał?

Mając w domu kocioł na biomasę jesteśmy zobowiązani do dokonania raz do roku przeglądu kominiarskiego. Jest to bardzo ważne, gdyż gwarantuje to bezpieczeństwo użytkowania.

Poza tym, kocioł na biomasę ma mniejszy komfort użytkowania niż inne rodzaje kotłów. Wymaga on nieco większego nakładu prac konserwacyjnych i regularnego czyszczenia. Zaleca się aby przynajmniej raz w tygodniu sprawdzać system podawania – czy nie ma blokad, czy nie nagromadziły się resztki paliwa, czy nie wydaje niepożądanych odgłosów. Kocioł wymaga też regularnego czyszczenia z nagromadzonego popiołu. Jeżeli mamy kocioł z automatycznym usuwaniem popiołu wystarczy opróżnić pojemnik na popiół. Jeżeli takiej funkcji nie ma, kocioł należy wyczyścić i usunąć popiół samodzielnie (nawet raz w tygodniu, w zależności od stosowanego paliwa). Dla bezpieczeństwa kocioł musi zostać wyłączony i ostudzony.

Jeżeli chcesz, aby Twój kocioł jak najmniej zaprzątał Twoją uwagę wybierz kocioł z następującymi funkcjami:

  • Samoczyszczący
  • Z kompresją popiołu
  • Z panelem sterowania
  • Z automatycznym czyszczeniem komina.

Serwisowanie kotła jest zalecane przez producentów raz do roku.

KLIMATYZACJA

W jaki sposób mogę ochłodzić mieszkanie nie stosując klimatyzacji?

Klimatyzator to urządzenie ułatwiające przetrwanie upałów, ale jako, że zużywa ono energię, która kosztuje, warto sprawdzić czy poprzez wprowadzenie innych środków, można uniknąć jego zakupu bądź użytkowania, a tym samym zaoszczędzić pieniądze osiągając zakładany efekt. W krajach o umiarkowanym klimacie zazwyczaj możliwe jest utrzymanie wystarczającego chłodzenia pomieszczeń za pomocą alternatywnych, mniej energochłonnych zabiegów, takich jak:

  • Zacienianie pomieszczeń: Jeżeli jest ono czynione w prawidłowy sposób pozwala na znaczne ograniczenie napływu ciepła do pomieszczeń. Okna należy zacienić już na początku dnia, gdyż jeśli słońce dotrze już do okien, jest za późno, aby powstrzymać wnikanie ciepła do pomieszczeń. Dobrze zaprojektowany system zacienienia powinien być jasnego koloru i zamontowany na zewnątrz okna. Powinien także wpuszczać wystarczającą ilość światła, aby nie trzeba było włączać oświetlenia elektrycznego (generuje dodatkowe zużycie energii).
  • Przewietrzanie: Zalecane jest wietrzenie pomieszczeń w nocy i, jeśli to możliwe, we wczesnych godzinach porannych. Wtedy temperatury są najniższe. W pozostałych porach dniach zaleca się zamknięcie okien i stosowanie systemów zacieniania (rolety, żaluzje, refleksole).
  • Unikaj niepotrzebnego wytwarzania ciepła w pomieszczeniach – użytkuj energooszczędne urządzenia i wyłącz te, których nie potrzebujesz.
  • Zastanów się nad zakupem wentylatora zamiast klimatyzatora. Urządzenie to obniża temperaturę odczuwalną o kilka stopni, wytwarzając stały przepływ powietrza. Poza tym, wentylator zużywa znacznie mniej energii elektrycznej niż klimatyzator.

Jak wybrać klimatyzator do domu?

Jeśli wypróbowałeś zabiegi takie jak zacienianie pomieszczeń, przewietrzanie, zakup wentylatora i w pomieszczeniach nadal jest zbyt ciepło, zaleca się zakup klimatyzatora. Jednym z bardziej popularnych jest klimatyzator typu split. Jest on zbudowany z dwóch elementów – jednostki wewnętrznej (parownika) oraz jednostki zewnętrznej (skraplacza). Użytkownicy doceniają ten typ klimatyzatorów za ich dużą wydajność, niewielkie rozmiary i cichą pracę (sprężarka i wentylator, które są najgłośniejszymi elementami urządzenia, są ulokowane w jednostce zewnętrznej). Klimatyzator ten musi zostać zainstalowany przez profesjonalistę. Tylko wtedy urządzenie osiągnie trwały efekt chłodzenia i będzie bardziej energooszczędne niż klimatyzatory kanałowe (pojedyncze lub podwójne). Jak sama nazwa wskazuje, klimatyzatory te działają w oparciu o system kanałów, które odprowadzają ciepło z pomieszczeń na zewnątrz. Nie mają też możliwości sterowania indywidualnego temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach.

Jaki wentylator wybrać do domu?

Jednym z bardziej popularnych jest klimatyzator typu split. Jest on zbudowany z dwóch elementów – jednostki wewnętrznej (parownika) oraz jednostki zewnętrznej (skraplacza). Użytkownicy doceniają ten typ klimatyzatorów za ich dużą wydajność, niewielkie rozmiary i cichą pracę (sprężarka i wentylator, które są najgłośniejszymi elementami urządzenia, są ulokowane w jednostce zewnętrznej). Klimatyzator ten musi zostać zainstalowany przez profesjonalistę. Tylko wtedy urządzenie osiągnie trwały efekt chłodzenia i będzie bardziej energooszczędne niż klimatyzatory kanałowe (pojedyncze lub podwójne). Jak sama nazwa wskazuje, klimatyzatory te działają w oparciu o system kanałów, które odprowadzają ciepło z pomieszczeń na zewnątrz. Nie mają też możliwości sterowania indywidualnego temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach.

Bardzo popularne są klimatyzatory przenośne. Nie zalecamy ich wyboru, gdyż są one energochłonne. Ich konstrukcja sprawia, że są one znacznie mniej wydajne niż urządzenia naścienne (split). Wedle szacunków francuskiego ośrodka Que Choisir, korzystanie z klimatyzatora typu split kosztuje latem około 45 €, podczas gdy użytkowanie klimatyzatora przenośnego to koszt do 180 €.

Czy efektywność energetyczna mojego klimatyzatora pozostanie taka sama przez cały okres jego użytkowania?

Z czasem, jeśli nie zostaną podjęte działania w celu konserwacji urządzenia, jego wydajność energetyczna spadnie. Podczas użytkowania, filtry i wymienniki ciepła stają się brudne i skurzone. Pył uniemożliwia wydajną wymianę ciepła w parowniku. Dlatego filtry muszą być regularnie czyszczone, a urządzenie serwisowane. Serwis zapewnia również sprawdzenie urządzenia pod kątem wadliwego działania lub uszkodzeń zewnętrznych. Może się bowiem zdarzyć, że jednostka zewnętrzna zostanie uszkodzona przez gryzonie lub warunki atmosferyczne. Serwis wykryje również czy z urządzenia wycieka czynnik chłodniczy, a jeśli tak – uzupełni go, tak aby urządzenie działało z najwyższą efektywnością.

Czy F-gazy używane w klimatyzacji są szkodliwe?

Do chłodzenia naszych pomieszczeń systemy klimatyzacyjne wykorzystują gazy chłodnicze, które zawsze były bardzo problematyczne dla środowiska. Na początku lat 90. Unia Europejska zakazała stosowania szkodliwych gazów CFC, ponieważ zubożały one warstwę ozonową. Zamiast nich, jako czynniki chłodnicze wprowadzono HFC, rodzinę syntetycznych gazów fluorowanych (inaczej F-gazów). F-gazy nie są szkodliwe dla warstwy ozonowej, ale mają bardzo wysoki potencjał ocieplenia klimatu - w przypadku niektórych z nich nawet 2000 razy wyższy niż CO2.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją również bardziej ekologiczne alternatywy dla syntetycznych F-gazów. Czynniki chłodnicze, takie jak propan lub CO2, są wprowadzane jako bardziej ekologiczne alternatywy dla gazów HFC, najczęściej stosowanych F-gazów w lodówkach i klimatyzatorach, ale ich użycie jest nadal ograniczone, ponieważ przemysł i organy regulacyjne mają obawy dotyczące ich palności.