Potrzebujesz kupić nowe urządzenie grzewcze / chłodzące? Sprawdź skąd możesz pozyskać dofinansowanie

W Unii Europejskiej prawie połowa wszystkich budynków korzysta z kotłów indywidualnych, które zostały zainstalowane przed 1992 r. Ich efektywność energetyczna jest szacowana na poziomie 60% lub niższym. W związku z tym marnowana jest niepotrzebnie energia, a w budżecie domowym na ogrzewanie trzeba przeznaczyć spore kwoty. Potencjał wymiany tych urządzeń, na nowe, energooszczędne, jest więc ogromny. Wielu z nas nie wie jednak jak się do tego zabrać, gdzie szukać informacji, jak wybrać ten lepszy, energooszczędny sprzęt.

HACKS - energooszczędne urządzenia grzewcze i chłodzące

I tu pomocną dłoń wyciąga projekt HACKS (Heating And Cooling Know-how and Solutions – Ogrzewanie i chłodzenie – wiedza i rozwiązania), który poprzez szereg rad i wskazówek ma za zadanie wsparcie konsumentów w wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych i chłodzących (HAC) na nowe, energooszczędne. Na stronie prezentowane są różne urządzenia przeznaczone do ogrzewania bądź chłodzenia lub mające wpływ na zużycie ciepła/chłodu:

Zostały one wybrane spośród tysięcy urządzeń dostępnych na rynku, a głównym kryterium była ich energooszczędność oraz ekologia. Dzięki tym urządzeniom w domu będzie komfortowo, a ich użytkowanie sprawi, że nie zbankrutujemy na rachunkach. Dodatkowo każda z kategorii ma własny poradnik, w którym zamieszczone zostały porady nt. zakupu, użytkowania czy konserwacji danego urządzenia.

Dofinansowanie zakupu energooszczędnych urządzeń

Ekologia jednak kosztuje. Bardzo często urządzenia o wysokiej klasie energetycznej są droższe, ale w ślad za ceną idzie też jakość i wieloletnia gwarancja producenta. Inwestując w dobrej jakości produkty możemy cieszyć ich funkcjonalnościami oraz niskimi rachunkami za energię. Wysokiej klasy urządzenia warto wybrać tym bardziej, że możemy na ich zakup pozyskać finansowanie. A skąd je wziąć i gdzie się zgłosić? Oto krótki przegląd możliwości finansowania inwestycji dla osób indywidualnych.

Jednym z głównych programów finansowania inwestycji proekologicznych, takich jak termomodernizacja i wymiana przestarzałego źródła ciepła np. na pompę ciepła, jest rządowy program „Czyste Powietrze”. Dostępne są dwie formy dofinansowania – dotacja lub dotacja z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.
Program może zostać uzupełniony dofinansowaniem z drugiego programu rządowego jakim jest „Mój Prąd”, z którego można sfinansować zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej (2-10 kW). Zwrot kosztów wynosi do 50% kosztów inwestycji, maksymalnie 5000 zł na instalację.
Koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem z obu powyższych programów można odliczyć od podatku w postaci ulgi termomodernizacyjnej. Korzystając z ulgi należy pamiętać, że kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem.

Te trzy źródła pozyskania dofinansowania inwestycji to nie wszystkie dostępne możliwości. Lokalne samorządy również podejmują inicjatywy w tym kierunku i otwierają dedykowane programy finansowania skierowane do mieszkańców. Dlatego też warto zapytać w urzędzie miasta lub gminy jakie są możliwości. Również lokalne Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają czasami w swej ofercie dotacje dla osób indywidualnych.

Programy dofinansowania stwarzają szansę na wymianę starych i nieefektywnych energetycznie urządzeń. Nowe urządzenia są sprawniejsze, mniej trują, a także – bardzo często – mniej kosztuje ich eksploatacja. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z nich i cieszyć się nie tylko wygodą użytkowania, ale także niższymi rachunkami za energię.


Dodatkowe informacje:

Artykuł ma charakter poglądowy. Powstał 10.08.2020 r. na podstawie informacji zawartych na stronach poszczególnych programów dotacji. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku należy szczegółowo zapoznać się z dokumentami dostępnymi na stronach poszczególnych programów.