Ekspresy do kawy są dość popularnymi urządzeniami w polskich domach. Poranna kawa stawia wielu z nas na nogi, ale czy nie wypłukuje przy okazji kieszeni? W jaki sposób wybrać energooszczędny ekspres do kawy, a także w jaki sposób go użytkować, aby nie narazić się na podwyższone rachunki za prąd przedstawiamy poniżej.
Porady zakupowe
Przy zakupie ekspresu do kawy należy się upewnić, że posiada funkcję automatycznego wyłączania, a w stan czuwania przechodzi nie później niż po 1 godzinie od ostatniego użycia. Urządzenie może być używane w jeszcze bardziej oszczędny sposób, jeśli można wprowadzić je w tryb czuwania przez naciśnięcie jednego przycisku.
Na rynku do wyboru są różne rodzaje ekspresów, dlatego należy przemyśleć jaki rodzaj będzie najbardziej odpowiedni: czy na kawę ziarnistą, czy mieloną, czy może na kapsułki. Tych ostatnich jest coraz więcej na rynku, a ceny jednej porcji są bardzo różne.
Jeżeli lubisz pić cappuccino z wysokiej szklanki, to zwróć uwagę na konstrukcję ekspresu, tak aby możliwe było włożenie takiej szklanki pod dysze, a następnie po napełnieniu jej wyciągnięcie. Podobnie jest z espresso. Jeżeli używasz małych filiżanek, zwróć uwagę czy dysza jest wystarczająco obniżona, aby kawa nie rozpylała się poza naczyniem.
Porady eksploatacyjne
Na rynku dostępne są ekspresy wyposażone w odpowiednie programy do automatycznego czyszczenia i płukania urządzenia. Niemniej jednak mimo to wymagają dodatkowego ręcznego czyszczenia. Na przykład należy wyczyścić jego wnętrze, a bywa czasami, że wyjmowanie i ponowne wprowadzanie systemu dozującego jest skomplikowane. Dlatego warto przed zakupem przećwiczyć tego typu czynności, aby uniknąć w przyszłości niespodzianek. W prezentacjach prowadzonych przez przeszkolonych sprzedawców wiele rzeczy wydaje się prostsze, niż jest w rzeczywistości.
Poprzez właściwą eksploatację ekspresu można zaoszczędzić sporo energii elektrycznej. Jeżeli ekspres wyposażony jest w funkcję automatycznego wyłączania, należy ją nastawić na około 1 godzinę. Uwaga: fabryczne ustawienia funkcji automatycznego wyłączenia ustawione są często na 3-5 godzin. Z prawidłowego ustawienia czasu automatycznego wyłączania wynikają nie tylko korzyści po stronie oszczędzania energii, ale także mniejszego zużycia m.in. uszczelnień i pompki. Urządzenia bez funkcji automatycznego wyłączania należy po użyciu całkowicie wyłączyć.
Wiele ekspresów do kawy domowego użytku znajduje zastosowanie w biurach. W tym przypadku zakup sprzętu z automatycznym wyłączaniem jest szczególnie wygodne i korzystne.
Co zrobić ze zużytym sprzętem?
Przede wszystkim należy pamiętać, że elektrośmieci nie można wyrzucać do śmietnika.
Elektrośmieci można bezpłatnie oddać w specjalnie utworzonych punktach zbierania. Odpowiednio kolekcjonowane śmieci trafiają do punktów recyklingowych, gdzie w specjalnych warunkach są utylizowane, a część odzyskanego materiału trafia do powtórnego przetworzenia i wykorzystania. Ponadto recykling pozwala bezpiecznie zneutralizować szkodliwe substancje.
Warto wiedzieć, że informacje obejmujące adresy punktów zbierania zużytego sprzętu, które działają na terenie danej gminy znajduje się na stronie internetowej tej gminy lub są podawane do wiadomości w inny zwyczajowo przyjęty sposób np. w gablotach informacyjnych.
Elektrośmieci bezpłatnie można pozbyć się również w sklepie, ale tylko w przy zakupie nowego sprzętu tego samego typu w ilościach 1 za 1, np. można oddać stary telewizor przy zakupie nowego, starą lodówkę za nową, itp.
oprac. FEWE, 06/2020