Drogą do dekarbonizacji ogrzewania są wysokowydajne pompy ciepła i energia słoneczna?

  • Przez sabina_kozinska
  • Opublikowany 2 lata temu

Raport ECOS i Coolproducts: Z lasu - Wykorzystanie ekoprojektu do ograniczenia negatywnego wpływu ogrzewania paliwami stałymi

Droga do dekarbonizacji systemów ogrzewania zdaje się być wytyczona przez wysokowydajne elektryczne pompy ciepła i energię słoneczną. Niemniej jednak rola biomasy w procesie transformacji jest ciągle przez wielu postrzegana jako ważny element, uważając ją za odnawialne źródło energii.

W opublikowanym niedawno raporcie Coolproducts, eksperci ECOS przedstawiają zalecenia, w jaki sposób ogrzewanie paliwami stałymi może stać się w UE rozwiązaniem rzadko wykorzystywanym, a nie powszechnym zjawiskiem.

Należy zmniejszyć zapotrzebowanie na ogrzewanie poprzez lepszą izolację cieplną domów i znaczącą poprawę wydajności urządzeń, z których korzystamy. Przyszedł czas, jak wskazują autorzy raportu, na przestawienie się na elektryczne pompy ciepła i ogrzewanie słoneczne.

W przypadku domów, w których przejście na odnawialne źródła energii nie jest możliwe wskazują, że ogrzewanie paliwami stałymi ciągle powinno być możliwe, odgrywając istotną rolę, pod warunkiem, że do tego celu wykorzystywane będą wyłącznie urządzenia, które w najmniejszym stopniu zanieczyszczają środowisko.

Autorzy zaznaczają, że chociaż drewno i biomasa są często przedstawiane jako potencjalne rozwiązanie w zakresie ogrzewania, należy je stosować oszczędnie. Przy spełnieniu pewnych warunków są to paliwa odnawialne, ale mają znaczący wpływ na klimat i zaostrzają problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza, nie wspominając o presji, jaką wywierają na ekosystemy leśne.

Emisje związane z ogrzewaniem domów są w UE niedostatecznie uregulowane, pomimo ich istotnego wpływu na jakość powietrza i zdrowie, zwłaszcza w porównaniu z innymi źródłami zanieczyszczeń, takimi jak ruch samochodowy. Aby osiągnąć cele klimatyczne UE, polityka dotycząca spalania drewna i jakości powietrza musi być odpowiednio dostosowana, wskazują autorzy raportu.

Już teraz, polityka UE w zakresie ekoprojektu i etykietowania energetycznego odgrywa ważną rolę w minimalizowaniu wpływu ogrzewania paliwami stałymi na środowisko. Pojawia się jednak okazja, aby dokonać przeglądu obecnych przepisów prawnych dotyczących lokalnych ogrzewaczy pomieszczeń i kotłów na paliwa stałe przez Komisję Europejską.

Raport poddaje analizie obecne przepisy i określa, jaką rolę powinno odgrywać ekoprojektowanie i etykietowanie energetyczne w minimalizowaniu wpływu na środowisko ogrzewania opartego na paliwach stałych.

Główne rekomendacje ECOS/Coolproducts:

  • Ambitne wymagania dotyczące ekoprojektu muszą stanowić bodziec dla firm do projektowania bardziej ekologicznych urządzeń (niektóre piece i kotły już teraz przewyższają obecne wymagania). Przepisy powinny obejmować aspekty związane zarówno z emisją zanieczyszczeń, jak i efektywnością energetyczną. Zakres regulacji powinien zostać rozszerzony tak, by obejmował wszystkie urządzenia mające wpływ na środowisko.
  • Należy rozpatrzyć wprowadzenie kategoryzacji klas emisji. System ten mógłby być połączony ze znakiem jakości paliwa i jasnymi wskazówkami w instrukcjach obsługi, co pomogłoby użytkownikom ograniczyć wpływ na środowisko i zdrowie człowieka.
  • Należy poprawiać i harmonizować normy pomiarowe, aby zapewnić wyraźne wsparcie dla przepisów dotyczących ekoprojektu i etykietowania energetycznego.

Pełna treść raportu

Źródło: ecostandard.org

Polecane produkty