Czy wpisałeś już swoje urządzenie grzewcze do bazy CEEB?

 • Przez sabina_kozinska
 • Opublikowany 2 miesiące temu

Od 1 lipca 2021 roku funkcjonuje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – CEEB, prowadzona przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Wraz z nią pojawił się obowiązek złożenia deklaracji o zainstalowanym źródle ciepła lub spalania. Jeżeli jesteś właścicielem lub zarządcą budynku ogrzewanego przez źródło ciepła lub spalania do 1 MW to ten artykuł jest dla Ciebie.

Jeżeli jeszcze nie przekazałeś informacji do CEEP spokojnie, termin złożenia deklaracji dotyczącej źródła ciepała i spalania upływa 30 czerwca 2022 roku.

Jak złożyć deklarację do CEEB?

Nie jest to skomplikowany proces. Można to zrobić na dwa sposoby:

Uwaga! Termin złożenia deklaracji do CEEB do dnia 30 czerwca 2022 roku dotyczy już użytkowanych instalacji. Jeżeli jesteś właścicielem nowej instalacji, uruchomionej po 1 lipca 2021 roku, to na złożenie deklaracji masz 14 dni licząc od dnia jej uruchomienia.

Jakich źródeł ciepła dotyczy deklaracja do CEEB?

Zgłoszenie musisz złożyć samodzielnie jeżeli posiadasz indywidualne źródło ciepła. Dotyczy to źródeł ciepła, które zostały wskazane w formularzu deklaracji do CEEB:

 • miejska sieć ciepłownicza / ciepło systemowe / lokalna sieć ciepłownicza,
 • kocioł na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa / zasypowy,
 • kocioł na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa / z podajnikiem,
 • kominek / koza / ogrzewacz powietrza na paliwo stałe,
 • piec kaflowy na paliwo stałe,
 • trzon kuchenny / piecokuchnia / kuchnia węglowa,
 • kocioł gazowy / bojler gazowy / podgrzewacz gazowy przepływowy, kominek gazowy,
 • kocioł olejowy,
 • pompa ciepła,
 • ogrzewanie elektryczne / bojler elektryczny,
 • kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania.

W przypadku kotłów na paliwo stałe należy dodatkowo podać ich liczbę, klasę oraz rodzaj używanego paliwa (węgiel i paliwa węglopochodne, pellet drzewny, drewno kawałkowe lub inny rodzaj biomasy).

Jeżeli korzystasz z urządzeń, których nie ma w deklaracji to nie trzeba ich zgłaszać np. panele fotowoltaiczne.

Nie muszą też martwić się złożeniem deklaracji do CEEB osoby które mieszkają w budynkach wielorodzinnych – źródło ciepła w takim wypadku zgłasza zarządca budynku.

Co grozi za brak zgłoszenia do rejestru CEEB?

Do końca terminu dokonywania wpisów do bazy pozostały trzy miesiące, a w bazie figuruje ponad 2,5 mln wpisów (wedle danych GUNB z dnia 01 marca 2022 roku). To niewiele, patrząc na to, że baza ma obejmować wszystkie budynki (jest ich około 5 milionów) i to niezależnie od tego czy są one własnością prywatną, lokalem usługowym czy budynkiem użyteczności publicznej.

Brak deklaracji zgłoszonej do ewidencji w wymaganym terminie może skutkować karą grzywny w wysokości do 500 zł. Jeśli jednak sprawa trafiłaby do sądu, wówczas kara może sięgnąć nawet pięciu tysięcy złotych.

Ważne! Nie są przewidziane kary za błędnie wprowadzone dane. Weryfikacją, czy dane podane do bazy CEEB są prawidłowe będzie weryfikowana przez osoby do tego uprawnione np. przez kominiarzy.

Złożenie deklaracji to nie tylko obowiązek.

Powietrze w Polsce jest jednym z bardziej zanieczyszczonych w Europie. Baza CEEB będzie stanowić dla samorządów narzędzie do likwidacji niskiej emisji oraz walki ze smogiem. Obecnie, mało gmin ma zinwentaryzowane źródła ciepła na swoim terenie i posługuje się szacunkami. Dzięki tej bazie, będzie możliwe otrzymanie rzeczywistych danych o instalacjach ciepła i spalania. Znając realną skalę problemu, możliwe będzie przygotowanie programów polityki niskoemisyjnej, które pozwolą władzom na zwalczanie niskiej emisji i poprawę jakości powietrza.

W bazie CEEB dostępne będą również informacje odnośnie wszystkich programów finansowania wymiany przestarzałych i nieefektywnych energetycznie urządzeń grzewczych, co w znaczący sposób ułatwi pozyskiwanie informacji osobom chcącym ubiegać się o dofinansowanie.

Wedle danych z dnia 5 marca 2022 roku, najlepsza gmina w Polsce to Zawidów (województwo dolnośląskie) – złożono tam deklaracje dla 79 proc. budynków, najgorsza to Kowale Oleckie (warmińsko-mazurskie) – zaledwie 4 proc. złożonych deklaracji. Na Śląsku najlepsza gmina to Chełm Śląski – 33 proc. deklaracji, a najgorsza to Lubomia – 9 proc. deklaracji. W Katowicach, stolicy województwa śląskiego, do bazy wpisanych zostało zaledwie 18 proc. budynków.

Z emisją zanieczyszczeń możesz walczyć już dziś. Jeżeli dokonałeś już samospisu i wiesz, że Twoje urządzenie grzewcze jest przestarzałe i nie ekologiczne, zastanów się nad jego wymianą. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradnikami odnośnie doboru urządzeń:

Na stronie www.topten.info.pl/hacks znajdziesz też ekologiczne, efektywne energetycznie urządzenia grzewcze, których wybór został dokonany przez niezależnych ekspertów na podstawie obiektywnych kryteriów wyboru (również prezentowanych na tej stronie).

Na podstawie: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, https://www.gunb.gov.pl/

354Vgt2aSHswxrwRPvdOaxf_-o3vISTR.jpg


0k79PBOhy8_Iilkoks0pHMHHZYSfsJIp.pngProjekt HACKS otrzymał finansowanie z unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020 na podstawie umowy dotacji nr 845231.
Wyłączna odpowiedzialność za treści powstałe w ramach projektu spoczywa na autorach. Treść ta niekoniecznie odzwierciedla stanowisko Unii Europejskiej. Ani EASME, ani Komisja Europejska, ani partnerzy projektu nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji w nich zawartych.Polecane produkty