
- Przez Anna Bogusz
- Opublikowany 2 lata temu
Budynki odpowiadają za około 40 proc. zużycia energii w UE i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych. Jedynie 1 proc. budynków poddaje się co roku renowacji pod kątem efektywności energetycznej, dlatego skuteczne działania mają zasadnicze znaczenie, aby Europa stała się neutralna dla klimatu do 2050 r. Z uwagi na to, że prawie 34 mln Europejczyków nie stać na ogrzewanie domu, polityka publiczna wspierająca renowacje, które zwiększają efektywność energetyczną, stanowi także odpowiedź na ubóstwo energetyczne, wspiera zdrowie i dobrostan ludzi oraz przyczynia się do zmniejszenia ich rachunków za energię.
14 października Komisja Europejska opublikowała swoją strategię na rzecz fali renowacji (A Renovation Wave Strategy) w celu poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Komisja zamierza zwiększyć wskaźniki renowacji co najmniej dwukrotnie w ciągu najbliższych dziesięciu lat i sprawić, by renowacje przyczyniły się do większej efektywności energetycznej i oszczędniejszego gospodarowania zasobami. Spowoduje to poprawę jakości życia osób mieszkających w budynkach i korzystających z nich, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w Europie, rozwój cyfryzacji i zwiększenie poziomu ponownego użycia i recyklingu materiałów. Do 2030 r. można by odnowić 35 mln budynków i stworzyć do 160 tys. dodatkowych zielonych miejsc pracy w sektorze budowlanym.
Strategia będzie traktować priorytetowo trzy obszary działań:
- obniżenie emisyjności ogrzewania i chłodzenia;
- rozwiązanie problemu ubóstwa energetycznego i budynków o najgorszej charakterystyce;
- oraz renowacja budynków publicznych, takich jak szkoły, szpitale i budynki administracyjne.
Komisja proponuje usunięcie istniejących barier w całym łańcuchu renowacji – od koncepcji projektu po jego finansowanie i zakończenie – za pomocą zestawu środków politycznych, narzędzi finansowania i instrumentów pomocy technicznej.
Fala renowacji ma na celu nie tylko zwiększenie efektywności energetycznej i neutralności klimatycznej istniejących budynków. Może ona doprowadzić do szeroko zakrojonej transformacji naszych miast i środowiska. Może być też okazją do rozpoczęcia przyszłościowego procesu, którego celem jest połączenie stylu z zasadami zrównoważonego rozwoju. .
źródło informacji i tekstu: Komisja Europejska, informacja z dn. 14.10.2020
Polecane produkty
-
ATB Tamel WP-DA132STX IE3
- Sprawność (%): 89.6
-
Hoval AG Thermalia comfort (10)
- Klasa efektywności dla 35 st C: A+++
- Klasa efektywności dla 55 st C: A+++
-
Fakro FTT U6
- Współczynnik przenikania ciepła (W/m2*K): 0.8
- Klasa energetyczna dla chłodzenia: A
- Klasa energetyczna dla ogrzewania: A
-
EcoJura EcoJura Light 2.0
- Współczynnik strat a1, W/(m2K): 3.469
- Współczynnik strat a2, W/(m2K): 0.016
- Sprawność optyczna kolektora (%): 83
- Współczynnik jakości energetycznej F: 4.256
- Energia uzyskiwana (kWh/rok): 431.71
-
JVC LT-58VU6900
- Klasa efektywności: A++
- Energia (kWh / rok): 96
- Tryb gotowości (W): 0.5
- Moc nominalna (W): 66