Krótki poradnik. Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

  • Przez Anna Bogusz
  • Opublikowany 2 lata temu

Przed nami sezon grzewczy. Początek października to dobry moment aby odpowiednio się do niego przygotować. Co warto zrobić aby rachunek za ogrzewanie nie przyprawił nas o palpitacje serca? Przede wszystkim oszczędzanie energii na ogrzewanie nie musi kosztować. Wystarczy, że zmienimy kilka nawyków, które sprawiają, że zużywamy więcej ciepła.

  • Jeżeli masz termostaty to ustaw temperaturę dla każdego pomieszczenia osobno. I tak w salonie / pokoju wybierz 19-21oC, w łazience 22-24oC, a w sypialni 18oC. Obniżenie temperatury o zaledwie 1oC daje możliwość zaoszczędzenia 5-6% ciepła. Temperaturę warto też regulować w zależności od pory dnia – w ciągu dnia wyższa, a w nocy niższa, lub w zależności od naszej obecności w domu – jeżeli jesteśmy poza nim warto ją obniżyć.
  • Nie zasłaniaj grzejników (np. zasłonami, meblami) ani nie susz na nich prania. Dzięki temu ciepłe powietrze będzie swobodnie będzie cyrkulować w pomieszczeniu.
  • Podczas wietrzenia pomieszczeń zamykaj okna.
  • Słońce to darmowe źródło ciepła. W słoneczne dni warto ułatwić dostęp promieni słonecznych do domu poprzez odsłonięcie zasłon czy firan.
  • Ubierz się cieplej. Każdy stopień więcej w pomieszczeniu to realne straty pieniędzy. Jeżeli chodzisz w domu w krótkim rękawie zużywasz więcej ciepła.

Te proste, i co najważniejsze darmowe, sposoby pozwolą Ci na uzyskanie pewnych oszczędności. Inne działania wymagają już mniejszych lub większych nakładów finansowych. Oto one:

  • Sprawdź instalację – zapowietrzone grzejniki grzeją nieefektywnie. Również powstałe podczas użytkowania instalacji osady czy zanieczyszczenia mogą sprawiać że oddawanie ciepła będzie utrudnione. Przegląd oraz konserwacja instalacji powinny być wykonane przez fachowca.
  • Sprawdź czy Twoje okna są szczelne. Źle dopasowane lub stare uszczelki sprawiają, że do domu dostaje się chłodne powietrze. Uszczelki możesz wymienić samodzielnie lub wezwać fachowca.
  • Zamontuj za grzejnikiem ekrany odbijające ciepło. W ten sposób ograniczysz straty ciepła przez ściany – odbite od ściany powietrze będzie ogrzewać pomieszczenie.

Jeżeli na poważnie zastanawiasz się nad ekologicznym ogrzewaniem to wymień źródło ciepła na efektywne energetycznie, o jak najwyższej klasie efektywności energetycznej. Warto też zwrócić uwagę na emisję zanieczyszczeń. Listy ekologicznych urządzeń publikujemy na stronie www.topten.info.pl/hacks w ramach unijnego projektu HACKS.

Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Zanim dokonasz jego zakupu rekomendujemy inwestycję w ocieplenie budynku. To właśnie przez ściany zewnętrzne, stropy, okna czy dach ucieka sporo ciepła. Taka inwestycja wymaga już wprawdzie sporych nakładów finansowych, ale jest ona najbardziej skutecznym sposobem na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Więcej informacji

Podobał Ci się artykuł? Więcej porad na temat oszczędzania w domu znajdziesz w odc.2 poradnika - Krótki poradnik. Jak obniżyć rachunki za wodę?

Polecamy też Kalkulator oszczędności energii HACKS, który wesprze Cię w wyborze technologii ogrzewania dzięki którym Twój dom będzie bardziej energooszczędny.

Polecane produkty