Krótki poradnik. Jak obniżyć rachunki za prąd?

 • Przez Anna Bogusz
 • Opublikowany 2 lata temu

Energia staje się coraz droższa. Również za energię elektryczną musimy płacić coraz więcej. Nie musi tak być. Zobacz jak możesz w prosty sposób oszczędzać prąd w domu.

Zakup urządzeń do domu

Oszczędzanie zaczyna się już w sklepie. Niezależnie od tego, czy szukasz nowej lodówki, pralki czy telewizora, jeśli wybierzesz mądrze i zdecydujesz się na urządzenie energooszczędne, możesz zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię w dłuższej perspektywie.

 • Wiele urządzeń ma etykietę energetyczną z której jasno wynika ile energii czy wody zużywają. Wybieraj te najbardziej energooszczędne, o jak najwyższej klasie efektywności energetycznej (A lub B).
 • Szukając energooszczędnych urządzeń dla swojego domu, weź pod uwagę ich wielkość. Jeśli kupisz zmywarkę czy pralkę, ale będziesz mieć problem z ich pełnym załadunkiem, możesz marnować energię, a tym samym pieniądze na rachunkach za prąd. Ta sama zasada dotyczy większości domowych urządzeń - od lodówek po czajniki i telewizory. Kupuj tylko taki rozmiar, jaki jest Ci potrzebny, ponieważ większe urządzenia zużywają więcej energii i w efekcie kosztują Cię więcej.

Zakup urządzenia energooszczędnego to nie wszystko. Teraz wszystko zależy od Ciebie i tego czy będziesz używać urządzenia w sposób ekonomiczny. Oto kilka sposobów jak to zrobić:

Urządzenia myjące i piorące

Pralki, zmywarki i inne urządzenia wykorzystujące wodę, zajmują wysokie miejsce pod względem ilości energii zużywanej w domu – odpowiadają za około 25 proc. zużycia energii elektrycznej i stanowią 15 proc. całkowitych kosztów rachunków za energię. Co można zrobić, aby urządzenie zużywało jak najmniej energii w skali roku, bo przecież pranie trzeba zrobić, a naczynia umyć:

 • Uruchamiaj urządzenia tylko przy ich pełnym załadunku.
 • Używaj programów ekologicznych, jeżeli masz taką możliwość, gdyż potrzebują one znacznie mniej energii i wody w przeliczeniu na cykl.
 • Jeżeli istnieje możliwość suszenia prania w sposób naturalny (nie używając suszarki) należy z tej możliwości korzystać, suszenie zużywa praktycznie tyle samo energii co pranie.

Urządzenia chłodzące

Lodówki i zamrażarki stanowią odpowiadają za około 16 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej. Aby utrzymać wymaganą temperaturę, urządzenia te są przez cały czas włączone, nieustannie pobierając energię.

 • Bardzo ważna jest odpowiednia lokalizacja lodówki. Pamiętaj, aby nie stawiać urządzeń chłodzących w ciepłych pomieszczeniach, zwłaszcza w pobliżu kaloryferów, grzejników, pieców lub w miejscach silnie nasłonecznionych. Upewnij się też, że nic nie zakrywa otworów wentylacyjnych w tylnej części lodówki. Ciepłe powietrze musi mieć zapewnioną drogę ucieczki. W przeciwnym razie lodówka nagrzewa się niepotrzebnie i zużywa więcej energii. Z tego samego powodu nie jest zalecane zabudowywanie lodówek szafkami kuchennymi.
 • Regularnie sprawdzaj stan lodówki - w przypadku stwierdzenia uszkodzenia uszczelki, wymień ją natychmiast, aby nie marnować energii.
 • Ustaw optymalną temperaturę w lodówce - wynosi ona 7oC, temperatura w zamrażarce nie powinna być niższa niż -18oC.
 • Umieść żywność w odpowiedni sposób. Aby oszczędzać energię należy pamiętać, że lodówka ma wewnątrz różne strefy temperaturowe. Najwyższa temperatura panuje na górnej półce, gdzie możemy przechowywać np. gotowane jedzenie, a także przetwory. Środkowa półka jest idealna do przechowywania wędlin i serów, a dolna, jako, że najzimniejsza, jest przystosowana do przechowywania łatwo psującej się żywności, takiej jak mięso i ryby. Warzywa należy przechowywać w szufladzie.
 • Regularnie rozmrażaj zamrażarkę aby zapewnić stałe i wydajne chłodzenie, a także niskie zużycie energii. Gruba warstwa lodu, sprawia, że zużywane jest więcej energii, a tym samym płacisz więcej za zużycie prądu. Obecnie wiele modeli posiada automatyczną funkcję kontroli rozmrażania.
 • Nie wkładaj ciepłego jedzenia do lodówki. Ciepło zawarte w produktach musi zostać usunięte przez urządzenie na zewnątrz, co wymaga zużycia energii. Gorące produkty należy pozostawić do czasu ostygnięcia, czyli do osiągnięcia temperatury pokojowej.
 • Drzwi lodówki lub zamrażarki nie powinny być niepotrzebnie otwierane. Schłodzone powietrze wypływa, a wpływa ciepłe i wilgotne z pomieszczenia, co powoduje szybsze uruchomienie sprężarki.

Elektronika użytkowa

W obecnych czasach jesteśmy o wiele bardziej zależni od elektroniki użytkowej - od laptopów, przez telewizory, po konsole do gier - która odpowiadając za około 19 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej i stanowi 9 proc. rachunku za energię. Od wielu lat słyszymy, żeby wyłączać urządzenia z trybu czuwania (stand-by) i ta rada nadal pozostaje aktualna. Najprościej podpiąć kilka urządzeń do listwy zasilającej aby móc wyłączyć (i włączyć) je za pomocą jednego guzika.

Najwięcej, bo około 30 proc. energii zużytej przez elektronikę użytkową, przypada na telewizory - najbardziej oszczędne są telewizory LED, więcej energii zużywają telewizory LCD i plazmowe.

Oświetlenie

Również oświetlenie zużywa energię – odpowiada nawet za 16 proc.całkowitego zużycia energii elektrycznej i stanowi do 6 proc. całkowitego rachunku za energię.

 • Wyłączaj niepotrzebne oświetlenie.
 • Podstawową czynnością zmniejszającą zużycie energii jest wymiana oświetlenia na energooszczędne oświetlenie LED-owe.
 • Jeżeli możesz korzystaj z oświetlenia naturalnego.
 • Wyczyść zakurzone klosze lamp, również zabrudzone punkty świetlne dają mniej światła.

Inne sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej

 • Stań się prosumentem i produkuj własny prąd np. z instalacji fotowoltaicznej. Na stronie Urzędu Regulacji Energetyki znajduje się Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym
 • Zmień taryfę energii elektrycznej na taką która jest dopasowana do Twoich potrzeb. Wybrać możesz taryfę jednostrefową (stawka za prąd jest jednakowa przez całą dobę) lub dwustrefową (stawka za prąd różni się w zależności od pory dnia i dnia tygodnia – jest niższa popołudniu i w nocy oraz w weekendy).
 • Zastanów się na zmianą dostawcy prądu. Porównaj swoje koszty z ofertami innych dostawców. Urząd Regulacji Energetyki prowadzi portal wspomagający konsumentów w tej dziedzinie.

Polecane produkty