Ecodesign: rozwiązania bardziej energooszczędne i przyjazne dla środowiska

  • Przez sabina_kozinska
  • Opublikowany rok temu

W środę (12.07.23) Parlament Europejski uzgodnił swoje stanowisko negocjacyjne w rozmowach z rządami krajów Unii Europejskiej na temat nowego prawa, które ma zapewnić, by produkty w UE były bardziej zrównoważone.

Podczas sesji plenarnej europosłowie przyjęli sprawozdanie przygotowane przez Komisję Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) w sprawie rewizji unijnych ram dotyczących ekoprojektu (Ecodesign) na potrzeby zrównoważonych produktów, 473 głosami za, przy 110 głosach przeciw i 69 wstrzymujących się.

Parlament Europejski wzmocnił proponowane przez Komisję środki, do zapewnienia dłuższej żywotność produktów i lepszego informowanie konsumentów. Żywotność produktu nie powinna być ograniczana przez cechy konstrukcyjne. Aktualizacje oprogramowania, materiały eksploatacyjne (np. wkłady atramentowe, żarówki, podkładki do kawy), części zamienne i akcesoria również powinny być dostępne przez określony czas. W planach jest wprowadzenie nowego „paszportu produktu”, który miałby zawierać dokładne i aktualne informacje o produkcie, zwiększając przejrzystość i pomagając konsumentom w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych.

W dokumencie zwrócono się do Komisji o priorytetowe potraktowanie wymogów zrównoważonego rozwoju dla szeregu grup produktów w ramach przyszłych działań związanych z Ecodesignem. W tekście mowa o takich produktach jak żelazo, stal, aluminium, tekstylia, meble, opony, detergenty, farby, smary i chemikalia. Deputowani chcą również wprowadzenia konkretnego zakazu niszczenia niesprzedanych wyrobów tekstylnych oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Sprawozdawczyni, eurodeputowana Alessandra Moretti powiedziała: „Nadszedł czas, aby położyć kres modelowi „weź, wyprodukuj, wyrzuć”, który niesie ze sobą tak wiele szkód dla naszej planety, naszego zdrowia i naszej gospodarki. To prawo zagwarantuje, że nowe produkty będą projektowane w sposób zapewniający powszechne korzyści, z poszanowaniem granic naszej planety i ochrony środowiska. Zrównoważone produkty staną się normą, pozwalając konsumentom oszczędzać energię, dokonywać łatwiejszych napraw i podejmować mądre decyzje środowiskowe w trakcie zakupów – oszczędzając pieniądze w dłuższej perspektywie”.

Kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie rozmów z rządami krajów UE w zakresie ostatecznego kształtu ustawy.

Źródło: europarl.europa.euPolecane produkty