Stopniowe wycofywanie do 2025 r. ze sprzedaży nowych kotłów na paliwa kopalne potrzebne do osiągnięcia neutralności klimatycznej – nowy raport Coolproducts

  • Przez Anna Bogusz
  • Opublikowany 3 lata temu

Wycofanie do 2025 r. ze sprzedaży nowych kotłów gazowych i olejowych mogłoby wpłynąć na zaoszczędzenie 110 mln ton emisji CO2 rocznie do 2050 r. – pokazują nowe badania przeprowadzone przez ekspertów Coolproducts. To dwie trzecie całkowitej redukcji emisji uzyskanej z budynków mieszkalnych i publicznych potrzebnej do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Oszczędności byłyby równe ilości CO2 wyemitowanego w 2018 r. przez gospodarki Finlandii i Szwecji łącznie.

Coolproducts to koalicja organizacji pozarządowych działających na rzecz zapewnienia lepszych produktów dla konsumentów i planety, zarządzana przez ECOS i Europejskie Biuro Ochrony Środowiska (EEB).

Wedle wyników najnowszych badań przeprowadzonych przez ekspertów Coolproducts, zakończenie do 2025 r. instalacji nowych kotłów opalanych gazem, olejem i węglem pozwoliłoby na zaoszczędzenie 30 mln ton rocznie emisji CO2 do 2030 r., 90 mln ton do 2040 r. i 110 mln ton do 2050 r. To całkowita emisja CO2 w Finlandii i Szwecji łącznie (wartości z 2018 r.).

Uczestnicy kampanii wzywają Unię Europejską do stosowania przepisów dotyczących ekoprojektu i etykietowania energetycznego w celu stopniowego wycofywania kotłów na paliwa kopalne. Odbyłoby się to poprzez sklasyfikowanie ich w dwóch najgorszych kategoriach na etykiecie energetycznej (F i G), a docelowo stopniowe usuwanie ich z rynku.

Kotły gazowe mają średnią żywotność około 25 lat. Jeśli będziemy kontynuować instalowanie kotłów na paliwa kopalne po 2025 r., Europa nie stanie się neutralna klimatycznie w 2050 r., a przywódcy UE po prostu nie dotrzymają obietnicy. To tylko kwestia woli politycznej – istnieją już czyste rozwiązania grzewcze, takie jak pompy ciepła i kolektory słoneczne, a rządy muszą dać im zdecydowany impuls – powiedziała Mélissa Zill, menedżer programu w ECOS.
Wprowadzenie zakazu używania nowych kotłów na paliwa kopalne jest jedynym sposobem zapewnienia dekarbonizacji naszych domów i budynków użyteczności publicznej, bez której Europa nie może osiągnąć neutralności klimatycznej. Kiedy spojrzymy na miliardy euro, które UE obiecała zainwestować w renowację budynków, wycofywanie gazu i oleju z naszych systemów grzewczych działanie to naprawdę jest brakującym elementem układanki – powiedział Davide Sabbadin, urzędnik ds. Polityki klimatycznej i gospodarki o obiegu zamkniętym w EEB.

Sektor ogrzewania to sektor o zasadniczym znaczeniu dla dekarbonizacji, jeśli mamy osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. 28% całkowitej energii zużywanej w UE jest wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń i wody. Obecnie 75% energii produkowanej do ogrzewania pochodzi z paliw kopalnych (gaz, ropa i węgiel).

Ogrzanie naszych domów bez ogrzewania planety jest możliwe: technologie takie jak pompy ciepła lub ogrzewanie miejskie mogą wykonać to zadanie w znacznie czystszy sposób. Jednak tylko około 17,3% urządzeń grzewczych zainstalowanych w europejskich domach jest zasilanych energią elektryczną lub wykorzystuje czyste technologie.

Przepisy dotyczące ekoprojektu i etykietowania energetycznego zostały wprowadzone dla grzejników w 2013 roku, po siedmiu długich latach negocjacji. Te nowe zasady już spowodowały zmianę trendów rynkowych, a w ostatnich latach coraz popularniejsze stają się efektywniejsze rozwiązania. Pozwoliło to zaoszczędzić 20 mln ton CO2 w samym tylko 2020 roku.

Ale to wciąż za mało: oszczędności nie osiągną poziomu, którego potrzebujemy, aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. jeśli nadal będziemy korzystać z rozwiązań grzewczych opartych na paliwach kopalnych – zanieczyszczające powietrze kotły muszą zostać usunięte z rynku do 2025 r.

Niektóre kraje europejskie podejmują kroki w celu wprowadzenia zakazu stosowania kotłów na paliwa kopalne w nowych budynkach. 24 listopada Francja ogłosiła nowe rozporządzenie zabraniające ogrzewania nowych domów gazem od lipca 2021 r. Tydzień wcześniej Wielka Brytania ogłosiła, że od 2023 r. wprowadzi zakaz nowych kotłów na paliwa kopalne, ale zobowiązanie zniknęło w ostatecznym tekście, z uzasadnieniem, że był to omyłkowy błąd.

Przypisy:

[1] Dostęp do pełnego raportu „Pięć lat do końca – jak ekoprojekt i etykiety energetyczne mogą obniżyć emisyjność ogrzewania”: https://www.coolproducts.eu/wp-content/uploads/2020/12/Five-Years-Left-How-ecodesign-and-energy-labelling-Coolproducts-report.pdf

[2] Kampania Coolproducts to koalicja europejskich organizacji pozarządowych działających na rzecz zapewnienia, że ekoprojekt i etykiety energetyczne naprawdę przynoszą korzyści Europejczykom i środowisku.

Kontakt: Ivo Cabral, specjalista ds. Komunikacji w ECOS – ivo.cabral@ecostandard.org, (+32) 484 382793

Polecane produkty