I edycja konkursu TOPTEN Okna 2012

Idea programu TOPTEN

Europejska Inicjatywa EuroTOPTEN została stworzona celem wyboru najbardziej efektywnych energetycznie produktów w różnych kategoriach. W Polsce realizacją programu zajmuje się Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE).

W dzisiejszych czasach zakup sprzętu nie jest łatwą decyzją, gdyż rynek oferuje konsumentom tysiące modeli urządzeń. To od nas jednak zależy ile zapłacimy za sprzęt, a co najważniejsze ile będzie nas kosztować jego użytkowanie.

Portal www.topten.info.pl, rozwijany w ramach projektu Euro Topten Max finansowanego z europejskiego programu Inteligenta Energia Europa, ma za zadanie zapewnienie pomocy konsumentom w wyborze sprzętu. Topten oznacza bowiem najbardziej efektywną energetycznie 10-tkę produktów w różnych kategoriach spośród bogatej oferty urządzeń dostępnych na polskim rynku (m.in. sprzęt AGD, sprzęt biurowy, samochody, źródła światła, kotły, pompy, silniki, kolektory słoneczne). Jest to narzędzie umożliwiające przeszukiwanie bazy urządzeń zużywających energię oraz porównywanie ich ze sobą. Wybór produktów Topten oparty jest głównie o ich efektywność energetyczną, prezentowane są także inne równie ważne dla konsumentów dane, jak: marka, model, cena, zdjęcie. Serwis Topten jest niezależny od producentów oraz dystrybutorów i opiera się na etykietach, standardowych deklaracjach, obiektywnych testach i analizach opracowanych przez niezależne instytucje. Co najmniej raz na pół roku informacje przedstawione na stronie są aktualizowane do stanu najbliższego rzeczywistej sytuacji na rynku.

Lista TOPTEN okien

Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii we współpracy z Dolnośląską Agencją Energii zapraszają do wzięcia udziału w konkursie "Lista TOPTEN - energooszczędne okna".

Konkursem objęte są produkty spełniające następujące warunki:

  • zgłaszany produkt powinien być dopuszczony do legalnego obrotu w handlu na terytorium Polski,
  • zgłaszany produkt powinien być klasyfikowany w jednej z kategorii: okna drewniane; okna aluminiowe i drewniano-aluminiowe; okna PCV.

Szczegółowe zasady dostępne są w Regulaminie konkursu.

Producenci okien, których produkty znajdą się na liście 10 najlepszych produktów w każdej z podkategorii będą mogli posługiwać się logo Topten (na podstawie odrębnej umowy).

Jak przystąpić do konkursu?

Uczestnikami Konkursu mogą być producenci okien, dostępnych na krajowym rynku. Warunkiem udziału w Konkursie jest przesłanie przez uczestnika Karty zgłoszeniowej produktu (okna) wraz z wymaganymi załącznikami. Zgłoszenie do Konkursu następuje poprzez przesłanie Karty zgłoszeniowej produktu wraz z załącznikami, drogą pocztową na adres:

Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska;
ul. Pełczyńska 11;
51-180 Wrocław;
z dopiskiem Konkurs TOPTEN.

Na podstawie tych dokumentów pracownicy DAEiŚ dokonają oceny produktu. Przekazane FEWE wyniki, zostaną opublikowane na stronie projektu www.topten.info.pl. Aktualizacja rankingu odbywać się będzie okresowo. W przypadku braków stwierdzonych w dokumentacji producenci powiadomieni zostaną pocztą elektroniczną o konieczności uzupełnienia zgłoszenia. Produkt można w każdej chwili wycofać z rankingu, co wymaga przesłania pocztą rejestrowaną pisemnej rezygnacji.

Na zgłoszenia konkursowe do pierwszej edycji konkursu czekamy do 31 października 2012 r.

Program Etykieta Energetyczna SGG

Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska jest autorem programu "Etykieta Energetyczna SGG", który służy do oceny efektywności energetycznej oraz sporządzania etykiet energetycznych okien. Wersja demonstracyjna jest dostępna na stronie DAEiŚ (pobierz).

Informacje o konkursie w sieci

Dokumenty do pobrania

Polecane produkty