10 stycznia Światowym Dniem Obniżania Kosztów Energii

 • Przez sabina_kozinska
 • Opublikowany rok temu

Co roku 10 stycznia na całym świecie obchodzony jest Dzień Obniżania Kosztów Energii, którego celem jest zwrócenie uwagi na temat oszczędzania i zapobiegania marnowania energii.

Jesteśmy zależni od energii elektrycznej wykorzystując ją niemal cały czas korzystając z naszych telefonów, komputerów, zasilając sprzęty w domu i w pracy czy (już coraz częściej) wykorzystując samochody elektryczne do transportu. Często też, energię elektryczną wykorzystujemy do ogrzewania i chłodzenia naszych domów i mieszkań. Ogrzewając nasze mieszkania wytwarzamy energię cieplną. Do tego celu w wykorzystujemy nie tylko techniki ogrzewania oparte na energii elektrycznej, ale też inne, wykorzystujące np. biomasę, gaz ziemny czy węgiel kamienny. Według danych GUS z 2020 roku, średnio 11% wydatków ze wszystkich wydatków w gospodarstwie domowym, przeliczając na osobę, przeznaczamy na koszty związane z nośnikami energii. Więcej wydajemy tylko na żywność i napoje bezalkoholowe (ok. 26 %).

Dlaczego Dzień Obniżania Kosztów Energii jest ważny?

Czy oszczędzanie energii jest ważne?

Oszczędność pieniędzy

Oszczędzasz pieniądze, a przynajmniej nie wydajesz ich więcej niż to konieczne. Rosnące ceny energii mocno nadszarpują nasze budżety domowe. Dlatego zadbanie o poprawę efektywności energetycznej naszych domów i mieszkań oraz zmiana czasem kilku prostych nawyków może pomóc nam radzić sobie z rosnącymi kosztami energii.

Oszczędzając energię, oszczędzamy pieniądze. Warto przy tym pamiętać, że przy obecnym szybkim tempie wzrostu cen może się okazać, że nasze rachunki nie będą znacząco niższe. Jednak, pomoże to złagodzić tempo wzrostu podwyżek twoich rachunków. Pomyśl o ile mogą być twoje rachunki wyższe, jeśli nie wprowadzisz zmian ograniczających zużycia energii w twoim miejscu zamieszkania.

Zrównoważony rozwój

Wielcy emitenci dwutlenku węgla muszą zrobić wszystko, aby znacząco ograniczyć emisję do atmosfery. Ale wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju zaczynają się również na poziomie naszych gospodarstw domowych, co oznacza, że każdy z nas może wziąć odpowiedzialność za zmniejszenie swojego śladu węglowego. Według danych z raportu IPCC, czyli Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu średni ślad węglowy mieszkańca Polski to 11,15 ton rocznie, z czego 8,68 ton przypada na dwutlenek węgla, pozostałe ok 2,5 tony na inne gazy cieplarniane. Na wielkość naszego śladu węglowego wpływ mają codzienne wybory, styl życia oraz sposoby spędzania czasu wolnego. Warto podjąć wysiłek ograniczenia naszego śladu węglowego nie dlatego, że w skali globalnej zredukuje to w zauważalny sposób zużycie paliw kopalnych, ale dlatego, że dzięki temu wpływamy na świadomość naszego otoczenia i stymulujemy potrzebne zmiany kulturowe.

Okazja do powiedzenia: Sprawdzam!

Dzień Obniżania Kosztów Energii jest świetną okazją do, przyjrzenia się naszym nawykom związanych z wykorzystaniem energii, stanowi technicznemu naszych miejsc zamieszkania oraz przedmiotom które się w nich znajdują. Czy okna i drzwi są szczelne? Czy wszystkie kaloryfery są sprawne z działającym termostatem? Czy wyłączam urządzenia z trybu czuwania? Czy urządzenia z których korzystam są energooszczędne? To tylko kilka pytań, które możemy sobie zadać starając szukać oszczędności energii i minimalizować jej stratę.

Od czego zacząć oszczędzanie energii?

Kaloryfer- jak oszczędzać energię?

Przyjrzyj się swoim i domowników nawykom

Obserwuj się jak ty i Twoi domownicy korzystacie ze sprzętów codziennego użytku, ogrzewania, oświetlenie w domu. Może się okazać, że tracicie energię przez brak stosowania dobrych nawyków.

Sprawdź swoje dobre nawyki:

 • Nie pozostawiasz sprzętu w trybie stand-by;
 • Korzystasz z oświetlenia tylko w pomieszczeniach w których akurat przebywasz;
 • Używając czajnika gotujesz tylko tyle wody, ile akurat potrzebujesz;
 • Włączasz zmywarkę i pralkę tylko wtedy, kiedy są w pełni załadowane;
 • Zmniejszasz temperaturę ogrzewania, kiedy wiesz, że nie będzie cię w domu/ mieszkaniu przez dłuższy czas;
 • Nie wkładasz ciepłego jedzenia do lodówki czy zamrażarki oraz pilnujesz, żeby drzwi do nich były zamknięte;
 • Nie wietrzysz pomieszkań, kiedy grzejniki działają.

Stosujesz wszystkie z wymienionych dobrych nawyków? Oczywiście nie jest to pełna lista, ale ich wprowadzenie jest dobrym początkiem do kolejnych zmian.

Więcej inspiracji można znaleźć na naszym portalu Topten.info.pl który od lat jest źródłem wiedzy dla wszystkich którzy chcą mieć realny wpływ na to jak i ile zużywają energii w swoich domach, mieszkaniach. Na stronie w ramach prowadzonego projektu HACKS Ogrzewanie i chłodzenie – wiedza i rozwiązania, można znaleźć porady i wskazówki dotyczące oszczędzania energii a także wiele innych ciekawych informacji związanych energooszczędnymi rozwiązaniami.

Zainwestuj w proste rozwiązania

Aby wpływać na zużycie energii nie zawsze musimy w naszych domach i mieszkaniach przeprowadzać od razu kosztowne inwestycje. Czasem nawet drobne naprawy czy modyfikacje mogą przyczynić się do tego, że będziemy zużywać mniej energii.

Jakie zmiany warto rozważyć już teraz:

 • Wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne żarówki LED;
 • Sprawdzenie szczelności okien i drzwi, a jeśli to konieczne wyregulowanie ich i doszczelnienie;
 • Zamontowanie termostatów na kaloryferach, które pomogą w kontrolowaniu poziomu energii w pomieszczeniu;
 • Wymieniając sprzęt na nowy wybieraj sprzęt o możliwe najlepszej klasie energetycznej.

W przypadku większych inwestycji jak np. termodernizacja budynku czy wymiana źródła ciepła (np. starego kotła), warto wcześniej skontaktować się z doświadczonym audytorem energetycznym, który będzie w stanie ocenić stan budynku i zaproponować możliwie najlepsze rozwiązania, a także oszacować koszty i potencjalne oszczędności.


Sprawdź też:

Krótki poradnik. Jak obniżyć rachunki za prąd? (topten.info.pl)

Krótki poradnik. Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie? (topten.info.pl)


0k79PBOhy8_Iilkoks0pHMHHZYSfsJIp.pngProjekt HACKS otrzymał finansowanie z unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020 na podstawie umowy dotacji nr 845231. Wyłączna odpowiedzialność za treści powstałe w ramach projektu spoczywa na autorach. Treść ta niekoniecznie odzwierciedla stanowisko Unii Europejskiej. Ani EASME, ani Komisja Europejska, ani partnerzy projektu nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji w nich zawartych.

Polecane produkty