
- Przez sabina_kozinska
- Opublikowany rok temu
Konkurs dla producentów urządzeń grzewczych realizowany przez Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii oraz Polską Izbę Ekologii od 2016 roku wskazują konsumentom na polskim rynku najbardziej efektywne energetycznie urządzenia.
Do 2019 roku kolejne edycje konkursu obejmowały kotły c.o. zasilane paliwem kopalnym oraz stałymi biopaliwami – pelletem drzewnym i polanami drewna. Ostanie dwie edycje koncentrowały się na stałych biopaliwach, produktach przetwarzania biomasy drzewnej, czyli odnawialnym źródle energii (OZE). UE nie wspiera kotłów zasilanych paliwami kopalnymi – węglem, gazem i olejem, dlatego nie uwzględniono urządzeń grzewczych zasilanych węglem – paliwem kopalnym.
Celem konkursów jest promowanie w Polsce, a także poza jej granicami, najbardziej energooszczędnych urządzeń grzewczych na biomasę. Konkursy mają zachęcać do świadomego wyboru efektywnych energetycznie produktów poprzez wykorzystanie publikowanych na stronie internetowej informacji o najbardziej efektywnych pod względem energetycznym i ekologicznym urządzeniach dostępnych na krajowym rynku.
Wybór laureatów TOPTEN-HACKS 2021 i 2022 został oparty o analizę efektywności energetycznej i ekologicznej w sposób niezależny od producentów, dystrybutorów handlowych. Ocena wybieranych urządzeń opiera się na standardowych deklaracjach, obiektywnych testach i analizach opracowanych przez niezależne instytucje.
Konkursy obejmowały urządzenia grzewcze, zarówno kotły grzewcze, jak i miejscowe ogrzewacze pomieszczeń w następujących kategoriach:
1. kotły c.o. zasilane stałym biopaliwem, o znamionowej mocy cieplnej równej lub mniejszej od 70 kW, w tym:
- kotły z ręcznym, okresowym zasilaniem drewnem kawałkowym/polanami lub brykietem drzewnym (tzw. zgazowujące);
- z automatycznym zasilaniem pelletem drzewnym.
2. miejscowe ogrzewacze pomieszczeń z zamkniętą komora spalania o mocy cieplnej równej lub mniejszej od 50 kW, w tym:
- miejscowe ogrzewacze pomieszczeń z ręcznym, okresowym zasilaniem drewnem kawałkowym/polanami lub brykietem drzewnym (kominek, piec akumulacyjny, piec z wodnym wymiennikiem ciepła);
- piece pelletowe z automatycznym zasilaniem pelletem drzewnym.
Komisja konkursowa złożona z ekspertów branżowych – Pani dr inż. Krystyna Kubica, Pan mgr inż. Sławomir Pilarski – oceniła zgodność zgłoszonych kotłów w oparciu o przyjęte Zasady kryterialne oceny energetyczno-emisyjnej kotłów małej mocy i miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na stałe biopaliwa.
LISTA LAUREATÓW EDYCJI 2021 i 2022
Laureaci mają prawo dla wskazanego na liście urządzenia do stosowania znaku TOPTEN POLSKA oraz wyróżnienia poprzez publikację na portalu www.topten.info.pl i na portalach: www.pie.pl, www.fewe.pl.
Laureatom obu edycji serdecznie gratulujemy!
więcej informacji:
Polecane produkty
-
E.C.A Caro 102118002STxx
- Klasa efektywności: A
- Energia (kWh / rok): 312
-
Stadler Form Peter
- Energia (kWh / rok): 19.7
- Wskaźnik efektywności energetycznej: 0.5
- Tryb gotowości (W): 0.4
- Moc nominalna (W): 60
- Poziom hałasu (dB): 52
-
E.C.A. Delta 102108633STxx
- Klasa efektywności: A
- Energia (kWh / rok): 374
-
Delabie SCS TEMPOMIX 2
- Klasa efektywności: A
- Energia (kWh / rok): 218
-
Hewalex KS 2600 TP ACR
- Współczynnik strat a1, W/(m2K): 3.247
- Współczynnik strat a2, W/(m2K): 0.002
- Sprawność optyczna kolektora (%): 83
- Współczynnik jakości energetycznej F: 4.316
- Energia uzyskiwana (kWh/rok): 432.64