- Przez sabina_kozinska
- Opublikowany 2 lata temu
W okresie letnim temperatura powietrza rośnie dla wielu z nas stając się trudną do zniesienia. Szukamy wtedy chłodniejszych miejsc i skutecznych sposobów na ochłodzenie naszych domów i mieszkań.
Dlaczego jest nam gorąco? Odpowiedź jest prosta. Z powodu zewnętrznej temperatury otoczenia, coraz częstszych fal upałów oraz źle zaprojektowanych i zaizolowanych budynków, które w ciągu dnia przechwytują ciepło, a w nocy je oddają.
Jak w takim wypadku ochłodzić dom lub mieszkanie? Możliwości jest kilka.
Pamiętaj o podstawowej zasadzie: Najłatwiejszym sposobem na utrzymanie chłodu w domu latem jest utrzymanie ciepła na zewnątrz.
Co robić aby ograniczyć wdzieranie się gorącego powietrza oraz nagrzewanie naszych mieszkań i domów latem?
- Opuszczaj żaluzje i zamykaj rolety, zanim słońce dotrze do okien – dzięki temu zapobiegniesz nagrzewaniu się pomieszczenia przez wpadające do środka słońce.
- Zamykaj okna, gdy tylko temperatura na zewnątrz przekroczy temperaturę panującą w domu – wbrew pozorom zamykanie okien w upalne dni skutecznie pozwala zapobiec podnoszeniu się temperatury w pomieszczeniach, wcześniej jednak należy pamiętać o zaciemnieniu okien.
- Otwieraj okna na noc powodując cyrkulację powietrza - Wtedy temperatury są najniższe. Dzięki czemu ciepło zgromadzone wewnątrz jest odprowadzane.
- Zainstaluj żaluzje, rolety zewnętrzne lub markizy – Zewnętrzne systemy zaciemniające są znacznie bardziej efektywne niż wewnętrzne, ponieważ zapobiegają przedostawaniu się ciepła do pomieszczenia dodatkowo chroniąc okno przed dodatkowym nagrzewaniem się. Warto wziąć pod uwagę orientacje okien na których chcemy zamontować markizy. W przypadku otworów wychodzących na zachód zaleca się montowanie większej markizy lub osłony: po południu i wieczorem promienie słoneczne padają niżej , najmocniej nagrzewając zachodnie fasady budynków.
- Zainstaluj przeciwsłoneczną folię okienną – folia ograniczywnikanie do pomieszczenia ciepła słonecznego, dzięki temu w upalne dni temperatura nie ulegnie znacznemu podwyższeniu.
Przyroda może pomóc w obniżeniu temperatury – wykorzystuj rośliny do chłodzenia
- Pozwól aby bluszcz porósł ściany Twojego domu - rośliny takie jak bluszcz na ścianach pomagają utrzymać niską temperaturę ścian. W lecie liście osłaniają ściany przed deszczem i zbyt silnym nagrzewaniem przez słońce. Dodatkowo bluszcz pochłania dwutlenek węgla i zatrzymuje zanieczyszczenia powietrza.
- Dbaj o drzewa i zieleń w swojej okolicy – Bezpośrednia zieleń w pobliżu domu wpływa na jego bilans cieplny.
- Zasadź żywopłot, który osłoni przed promieniami słonecznymi od strony zachodniej i zapewni cień, umożliwiając jednocześnie cyrkulację powietrza.
- Budując lub przebudowując taras, ogranicz powierzchnię murowaną - Wybierz taras drewniany, który magazynuje mniej ciepła. Taras betonowy lub kamienny będzie gromadził ciepło przez cały dzień i wniesie do domu kilka dodatkowych stopni.
Dodatkowo pomyśl o wentylatorze. Gdy na zewnątrz jest cieplej niż w środku, a okna są zamknięte, wentylator jest bardzo pomocny zapewniając cyrkulację powietrza i poprawiając komfort.
Dzięki zastosowaniu wentylatora temperatura odczuwalna w pomieszczeniu może obniżyć się o kilka stopni, wytwarzając stały przepływ powietrza. Należy jednak pamiętać, że nie ma sensu pozostawiać włączonego wentylatora, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu, ponieważ nie chłodzi on powietrza, tylko je cyrkuluje.
(LISTA NAJBARDZIEJ EFEKTYWNYCH ENERGETYCZNIE WENTYLATORÓW)
Sprawdź też:
Krótki poradnik. Jak obniżyć rachunki za prąd?
Krótki poradnik. Jak obniżyć rachunki za wodę?
Krótki poradnik. Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?
Kalkulator oszczędności energii HACKS
Projekt HACKS otrzymał finansowanie z unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020 na podstawie umowy dotacji nr 845231.Wyłączna odpowiedzialność za treści powstałe w ramach projektu spoczywa na autorach. Treść ta niekoniecznie odzwierciedla stanowisko Unii Europejskiej. Ani EASME, ani Komisja Europejska, ani partnerzy projektu nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji w nich zawartych. |
Polecane produkty
-
TRISTAR VE-5951
- Energia (kWh / rok): 16
- Wskaźnik efektywności energetycznej: 1.19
- Moc nominalna (W): 50
- Poziom hałasu (dB): 64
-
Optimum WC-0350
- Wydajność (m3/min): 50
- Wskaźnik efektywności energetycznej: 0.9
- Moc nominalna (W): 60
- Poziom hałasu (dB): 60
-
Rowenta Turbo Silence Stand Extreme
- Energia (kWh / rok): 22.4
- Wskaźnik efektywności energetycznej: 1.14
- Moc nominalna (W): 70
- Poziom hałasu (dB): 57
-
Rowenta Essential
- Wydajność (m3/min): 60
- Energia (kWh / rok): 19.2
- Wskaźnik efektywności energetycznej: 1
- Moc nominalna (W): 60
- Poziom hałasu (dB): 58
-
Optimum WC-0400
- Wydajność (m3/min): 80
- Wskaźnik efektywności energetycznej: 0.89
- Moc nominalna (W): 90
- Poziom hałasu (dB): 60